Szobatermosztátokkal az egyszerű fűtésszabályzásért

Amikor felmerül építkezés vagy felújítás gondolata, szinte elsőként kerül elő a kérdés, hogy milyen fűtési rendszert érdemes válasszunk. A lehetőségek tárháza szinte végtelen, kerülhet a rendszerbe kondenzációs kazán, hőszivattyú, napelem, puffertároló, felület-, vagy radiátoros fűtés – továbbá előbbiek egyedi kombinációi – egy azonban teljesen biztos: szabályzásra szükség lesz, ha komfortos otthont szeretnénk. Erre a problémára kínálnak megoldást a szobatermosztátok.

szobatermosztát leegyszerűsítve egy olyan eszköz, mely érzékeli a helyiség hőmérsékletét és szükség esetén a felhasználó által beállított értéken (hőfokon) tartja azt.

Milyen szobatermosztát típusok vannak?

Analóg szobatermosztát

Azaz a klasszikus tekerőgombos termosztát. Egyszerűen kezelhető alternatívát nyújt a hőmérséklet-szabályozásra. Kapcsolási érzékenysége ugyan nem éri el a modern konstrukciókét – azaz sokkal nehezebb rajta beállítani az ideális hőmérsékletet – ugyanakkor roppant megbízható, tartós és hibamentes működés jellemzi. Könnyű kezelhetősége miatt idősebbek körében igen népszerű választás. Használata manuális beavatkozást igényel, azaz nem programozható.

Digitális szobatermosztát

Ez a típus már beépített hőmérővel rendelkezik, mely akár már egy 0,1 °C-os eltérét is képes észlelni. LCD kijelzőjük könnyű programozást szavatol – heti-, napi- vagy akár óránkénti programozási lehetőség (típustól függően).

Vezetékes szobatermosztát

Mint ahogy azt a neve is mutatja, ezt a típust vezetékes áramkörökkel (kábelekkel) kell csatlakoztatni. Telepítése nehezebb és időigényesebb, mint a vezeték nélküli kiviteleké.

Vezeték nélküli szobatermosztát

rádiófrekvenciás működtetésének köszönhetően ennél a típusnál nincs szükség „kábelezésre”. A berendezés 2 részből áll: a szobatermosztát maga a lakásban helyezkedik el, még a hozzá tartozó érzékelő közvetlenül a kazánhoz csatlakozik.

Wi-Fi-s szobatermosztát

Intelligens szabályzási mód fűtésrendszere vezérléséhez. Távoli elérés (applikáció segítségével akár mobiltelefonunkról), időprogram alapú szabályzás, akár 12 fűtési zóna vezérlésének lehetőségével. Ezek a termosztátok a fűtési/hűtési rendszer mellett akár már a melegvíz-ellátás szabályozására is képesek, így HMV rendszerekhez is csatlakoztathatók.

Milyen szempontokat kell figyelembe venni a termosztát elhelyezésekor?

Az első és legfontosabb szempont, hogy a termosztátot olyan helyre helyezzük, ahol a helyiség valódi hőmérsékletét képes érzékelni.

Azaz, ne helyezzük:

  • nyílászárók közelébe, ahol alacsonyabb lehet a hőmérséklet
  • fűtőtest környezetébe, ahol jóval magasabb értéket kaphatunk
  • vizes helyiségbe, ahol a magas páratartalom befolyásolhatja az értékeket
  • vagy olyan falra, ahol közvetlen napsugárzás éri a berendezést.

Célszerű a termosztátot otthonunk leggyakrabban használt helyiségében (pl. nappaliban) elhelyezni.

Hogyan segíthet hozzá a szobatermosztát az energiamegtakarításhoz?

Általánosan ismert tény, hogy 1 °C hőmérsékletváltozás nagyságrendileg 6-7% fűtési-energiamegtakarításnak vagy éppen többletnek felel meg. Nem mindegy tehát, hogy milyen hőmérsékleten tartjuk otthonunkat, ill. odafigyelünk-e arra, hogy csak akkor fűtsünk, mikor az valóban szükséges. Az energiamegtakarítást figyelembe véve a tekerős termosztát a leggazdaságtalanabb üzemű megoldás, míg pl. egy modulációs termosztát akár 40%-os energiamegtakarításra is képes.

Termékkínálatunk

Webáruházunkban Baxi, Bosch, Delta, Honeywell, Saunier Duval, Siemens és Vaillant modellek széles választéka áll rendelkezésre. A gyártók szem előtt tartják az egyéni felhasználói igényeket, éppen ezért termékpalettánkban valamennyi szobatermosztát típus megtalálható.

Amennyiben szobatermosztátunk már régi és korszerűtlen, úgy most igen kedvező lehetőség áll rendelkezésre a cseréhez. A gyermekes családok (max. 3.000.000 Ft értékben) juthatnak támogatáshoz, mely keretében a szobatermosztátok is elszámolhatók. Vásárlás előtt mindenképpen kérje ki szakember segítségét, vagy keresse szakértő – műszaki tanácsadó kollégánkat.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!