Kötött anyagokkal dolgoznál? Ezekre ügyelj a varráskor!

A legtöbben nagy örömmel viseljük a kötött anyagokat az egyszerű hétköznapokon, ünnepek idején, de különösen a téli, hidegebb időszakban, amikor még inkább vágyunk a melegebb, komfortosabb darabokra. Amennyiben kötött anyagból készítenél csodálatos ruhákat, cikkünkben hasznos tudnivalókat olvashatsz ennek kapcsán.

Mit érdemes tudni a kötött anyagokról?

Ahhoz, hogy valóban örömteli lehessen az alkotás, s ne érjen csalódás, néhány dologra fontos odafigyelni a kötött anyagokkal történő munka során. Annak ellenére, hogy egy picit különlegesebb “bánásmódot” igényelnek, csodaszép holmik készíthetők belőlük. Ráadásul a beszerzésük is egyszerűen megoldható, mindenképpen nézz körül a K-ELME hurkolt kelme kategóriájában.

Ezek az anyagok egymásba hurkolódó fonalakból készülnek, s ettől válnak rugalmassá, ugyanakkor szintén mellettük szól, hogy kevésbé hajlamosak a bomlásra. Ilyen például a puntó, a plüss, a jersey, a minky, a polár, illetve a passzé is.

Mire figyelj a kezelésükkor?

A varrást lényegesen megkönnyíti, hogy a széleik nem bomlanak, valamint a munka során nem kell szűkítéseket, levasalt hajtásokat használni. Lényegében szabás-illesztés-varrás hármasából áll az egész folyamat.

Fontos azonban, hogy Interlock varrógép javasolt a varrásukhoz, amely képes négy vagy öt szállal is dolgozni, ez persze nem azt jelenti, hogy háztartási varrógéppel ne lehetne elkészíteni a megtervezett holmit. Bár a varráskép kevésbé lesz profi, de a végeredmény ugyanúgy nagy örömet jelent. Tehát ez semmiképp se tartson vissza a kreatív alkotástól!

Joggal teheted fel a kérdést, hogy miért van szükség ennyi szálmennyiségre? Három szállal csupán a tisztázás végezhető el, a negyedik adja meg a stabilitást és tartást, amely lényeges a tartós varráshoz.

Ami a varratszélességet illeti, kalkulálj 6-7 mm-rel, de nyugodtan számolhatsz 1 cm-rel is. A legfontosabb, hogy rugalmas öltést használj, a legajánlottabb a sűrű, keskeny, cikcakkos, ahogyan az is lényeges, hogy nem szabad húzni, nyúzni az anyagot, különben a varrat könnyen egyenetlenné válhat, nem beszélve arról, hogy a tű is elpattanhat.

A rugalmas öltés ismérve

Ennek alapja, hogy megfelelő cérnát alkalmazz, a pamut nem ideális ilyen esetben, mivel hajlamos a szakadásra: a legoptimálisabbak erre a célra a poliészter cérnák. Természetesen a hosszúság is döntő. Egyenes öltésnél nagyjából azonos hosszúságú szükséges, mint az öltés maga, de mivel ez feszes, könnyen elpattanhat a cérna. Érdemes olyan öltés mellett döntened, amelynél előre-hátra vagy jobbra-balra végzed a műveletet.

Nem probléma, ha még csupán most ismerkedsz a kötött anyagokkal, amint belekóstolsz a velük történő munkába, s meglátod a gyönyörű végeredményt, a szenvedélyeddé válik.

Reméljük, meghoztuk a kedved, és mihamarabb beleveted magad a megálmodott ruhadarab elkészítésébe!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!