Hasznos tippek a legjobb metszőolló kiválasztásához

A metszőollók a kertészkedés alapvető eszközei, hisz időnként minden kertben szükség van arra, hogy a segítségükkel egy kicsit megzabolázzuk az elburjánzott növényállományt. 

Ám amilyen egyszerű szerszám, annyira nehéz megtalálni a hatalmas kínálatból a legmegfelelőbbet. Nézzünk pár fontos szempontot, ami segíthet a döntésben!

Hogyan kezdjünk hozzá a kereséshez?

Ha tapasztalt kertészek vagyunk, akkor bizonyára már jó néhány metszőollóval volt dolgunk, így könnyedén eligazodunk a márkák és a típusok között. Ez a jobbik eset. Abban az esetben, ha még csak most ismerkedünk a kertészkedés rejtelmeivel, akkor már az is gondot okozhat, hogy egyáltalán merre induljunk el.

Saját tapasztalat híján a legegyszerűbb, ha mások véleményeire támaszkodunk: olvassunk az interneten teszteket, vásárlói értékeléseket a termékekről vagy kérjünk tanácsot a témában járatos ismerősöktől, esetleg keressünk fel kertészkedéssel kapcsolatos fórumokat, és kérdezzünk az ottani tagoktól!

Mindezek után le tudjuk szűkíteni a kört néhány konkrét eszközre, ám a metszőolló kiválasztásakor a saját preferenciáinkat is vegyük figyelembe az alábbiak mentén! 

A penge kialakítása

A pengéket illetően kétféle metszőolló létezik: a mellévágó és a rávágó. A mellévágónál a vágóél a támasztópenge mellé csukódik, így mondhatni ollószerűen végzi a vágást. Előnye, hogy roncsolásmentes, tiszta felületet hagy maga után, így friss, zöld ágakhoz ajánlott használni.

A rávágó esetében pedig csupán egy pengéről beszélünk, a másik fele ugyanis egy üllő, összecsukáskor pedig a penge az üllőre végzi a vágást. Ez a kialakítás a kemény, száraz faágak esetében előnyös.

Persze egy kertben gyakran a friss és a száraz ágak egyaránt előfordulnak, így a legjobb megoldás az, ha egy mellévágó és egy rávágó metszőollót is beszerzünk.

A nyelek formája, elhelyezkedése

Itt nincs egységesen jó tanács, hiszen mindenkinek más méretű a keze, változó mennyiségű erőt tud kifejteni. Az ideális nyél jellemzője, hogy szinte belesimul a tenyérbe, kényelmes a fogása, tehát kesztyű nélkül sem töri hólyagosra a tenyerünket. 

Minél nagyobb felületen érintkezik az ujjakkal és a tenyérrel, annál egyszerűbb lesz a használata. Érdemes az ergonomikus kialakítású termékek irányába keresgélni, de ha van rá lehetőségünk, akkor vásárlás előtt próbáljunk ki néhány eszközt, hogy eldönthessük, melyiknek a fogása a legkényelmesebb!

A rugó és a zár kérdése

Léteznek kemény, illetve lágy rugózású metszőollók. Mindkettőnek vannak előnyös és hátrányos tulajdonságai is: a kemény rugókkal gyorsabban lehet haladni, de több erőt kell kifejteni a pengék összecsukásához.

A lágy rugóval rendelkező eszközöket pedig igaz, hogy könnyebb nyitni és csukni, viszont a pengék lassabban mozognak, így a metszés időigényesebb.

A zár arra szolgál, hogy használaton kívül az eszközt biztonságos legyen tárolni, hordozni. Itt csupán arra érdemes figyelni, hogy egy kézzel is nyitható legyen, ugyanakkor ne mozogjon annyira könnyen, hogy magától is kinyíljon. Járjuk körbe megfelelően a kérdéskört, és döntsük megalapozottan!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!