Az energiafüggőség mértékének csökkentése komoly kérdés

Az orosz-ukrán háború nyomán komoly energiaár-emelkedések alakultak ki, és mind a világ, mind az országok, de a cégek és a magánszemélyek számára is egyértelműen megnőtt a megújuló energiaforrások iránti érdeklődés.

Függőség vagy függetlenség

Habár komoly EU-s projektek is megindultak ebben az irányban, lakossági, s természetesen vállalati szinten is érdemes megkeresni a számunkra legkedvezőbb megoldásokat. A Napelemespályázatok vállalati napelemes rendszereivel mind a költségoptimalizálás, mind a nulla forintos villanyszámla is megvalósítható. Annak sincs akadálya, hogy komplex energetikai fejlesztés keretében komplexen gondolkodjunk, még tovább csökkentve a havonta rendszeresen jelentkező kiadásainkat.

Ennek értelmében például a fűtésrendszerek megújítására is sor kerülhet, s a teljes hűtő-fűtő rendszer modernizálásának sincs akadálya. Az energiaigény csökkentése az épület hőszigetelése, valamint a nyílászárók cseréje révén is megvalósulhat, még tovább növelve az előnyöket.

A teljes függetlenség kialakítására azonban kizárólag úgynevezett szigetüzemű napelemes rendszerek által van lehetőség. Ezek gyakorlatilag akkumulátorok által biztosítják azokban az időszakokban is az áram elérhetőségét, amikor amúgy termelés – napsütés híján, például éjszaka, vagy felhős időben – nincs.

Európa nekilendül

A SolarPower Europe (SPE) szerint az év végéig közel 40 GW teljesítménykapacitás valósul meg napelemes rendszereken keresztül kerül egész Európában. A háttérben az orosz gáztól való függés mértékének csökkentése húzódik meg. Az EU átfogó REPowerEU projektjének részeként bemutatta ennek a szándéknak megfelelően megújított uniós napenergia-stratégiáját, amely 2025-ig 400 GW, 2030-ra pedig csaknem 740 GW napelem-kapacitást kíván elérni.

Milyen előnyöket érhetünk el a napelemmel?

A konkrét teljesítmény nagyon nagyban függ attól, hogy milyenek a napelemes rendszer összetevői, azaz például milyen tájolás és dőlésszög mellett, illetve milyen kapacitásra képes, s hány darab napelempanelt tudunk alkalmazni. Ezek a kérdések nem lehetnek függetlenek a dolog másik oldalától, az igény szempontjából sem, amelyet ráadásul befolyásol számos egyéb tényező. 

A teljesség nélkül például az is, hogy hány elektromos eszközünk van, s azok mennyi áramot fogyasztanak, igényeljük-e, hogy például elektromos autókat is feltölthessünk a rendszer által, illetve az, hogy milyen rendszerek energiaigényét szeretnénk ebből a forrásból megoldani az épületben, itt például a fűtésrendszer kérdése is egy jelentős szempont.

Természetesen a napelemes rendszerek később bővíthetőek bizonyos mértékben, illetve amennyiben elegendő tér áll rendelkezésre, s nem talajra lettek a panelek telepítve, akkor a tető teherbírása is fontos tényező.

A rengeteg előny mellett azonban ne feledkezzünk meg arról sem, hogy elsődlegesen a környezetünk védelme érdekében érdemes napelemes rendszert telepíteni!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!