Kevesebb mint kétszáz farkas él vadon Finnországban

Csupán 150-180 farkas él vadon Finnországban a legújabb állatszámlálás szerint, ez jóval kevesebb, mint az egy évvel korábbi több mint 230 egyedet becsülő adat. Fajmegőrző csoportok aggodalmuknak adtak hangot a finnországi farkaspopuláció csekély száma miatt, mivel szerintük legalább 800 farkasra lenne szükség ahhoz, hogy fenntartható legyen a populáció genetikai sokszínűségének egészséges mértéke.

Fotó: flickr/MrT HK/Wikimedia Commons

A csoportok képviselői a héten találkoznak az Európai Bizottság illetékeseivel, hogy megvitassák a farkasszámlálás adatait és az uniós élőhelyvédelmi irányelvek kiterjesztését a finnországi farkasokra. Az EU irányelvei szerint a veszélyeztetett állatként számon tartott farkast életképességének biztosítása érdekében különleges státusz illeti meg, ám a finn fajmegőrző csoportok szerint a vonatkozó szabályokat nem tartják be.

Fotó: Isster17/Wikimedia Commons

A Finn Természetvédelmi Liga szerint a kormány által engedélyezett farkasvadászat az elmúlt években rontott az állatok életkilátásain, mivel a falkavezérek, farkascsaládok megölése a falkák szétszóródásához vezetett. Idén 50 szürkefarkas kilövésére adtak engedélyt a finn hatóságok még akkor, amikor az állatok számát mintegy 250-re becsülték. A kormány szerint szükség van a farkasok kilövésére, hogy csökkentsék a gazdák és a távoli közösségek farkasok okozta kárait.

Fotó: Wikimedia Commons/U .S Fish and Wildlife Service

A farkasok száma szerte Európában nőtt, mintegy 12 ezer egyedet tesz ki. A farkasok a korábbinál kiterjedtebb területeken kóborolnak, városokba is bemerészkednek, ezért a közösségek a farkaspopuláció féken tartását, az állatok kilövését követelik. Finnország határos Oroszországgal, ahol nagyszámú populáció, becslések szerint több mint 50 ezer egyed él.

Fotó: Wikimedia Commons/Bernard Landgraf

MTI, The Guardian


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!