Elakadás a terápiában

A pszichoterápia egyre ismertebb módszer, amellyel nemcsak bizonyos problémák kezelhetők, hanem arra is lehetőség van, hogy egy teljesebb, boldogabb életet éljünk. Mivel ez egy igencsak érzékeny folyamat, többféle elakadás is előfordulhat a közös munka során.

Mi az a pszichoterápia?

Az Onlinepszichológus.net pszichoterápiával várja azokat is, akik elakadtak az életük bizonyos területein, ahogy azokat is, akik a saját önismeretükben szeretnének egy magasabb szintre eljutni. A terápia sikere azonban nagyon sokféle tényezőn múlik. Ebben a cikkben ezek közül mutatunk be néhányat. Tartson Ön is velünk!

Passzolnia kell a szakembernek és a kliensnek

Talán ez egy olyan kérdés, amelyet laikusként kevésbé érzünk relevánsnak, hiszen kicsit úgy vagyunk vele, mint az orvossal, hogy azt várjuk el, legyen elég ügyes és okos ahhoz, hogy képes legyen megoldani a problémáinkat. 

A bökkenő azonban pontosan itt van. Hiszen a pszichoterápiában nem kész recepteket kapunk, amiket betartva elkészíthetjük azt az életet, amire mindig is vágytunk. Ez egy közös munka, amely ráadásul hosszabb időtartamot ölel fel. Ennek fényében már nem is lehet kérdés, hogy össze kell illenünk a terapeutánkkal, akivel ráadásul a legbensőbb titkainkról, élményeinkről és érzéseinkről fogunk beszélgetni.

Persze nem meglepő, ha hosszabb ideig tart, amíg biztosan érezzük, hogy nem tudunk összehangolódni az adott szakemberrel, azonban mivel ez azt is meghatározza, hogy mennyire leszünk képesek megnyílni előtte, ezért ez egy nagyon fontos szempont a sikerhez. 

Az ideális az, ha sikerül rátalálni arra a személyre, akivel képesek vagyunk valódi terapeuta-kliens kapcsolatot kialakítani. Ha azt érezzük, hogy ez nem valósul meg, érdemes másik szakembert keresni.

Ellenállás a pszichoterápiában

Minden emberben van egy alapvető késztetés arra nézve, hogy elkerülje a fájdalmas helyzeteket. Ez az ellenállás megjelenhet a pszichoterápiás folyamatban is, azonban ezzel annak ellehetetlenítését is okozza. 

Miért? Azért, mert ezáltal éppen azok a dolgok nem jönnek elő, és maradnak kimondatlanok, amelyekre szükség lenne ahhoz, hogy aztán szembe is nézhessünk velük, s lehetőségünk nyíljon arra, hogy megváltoztassuk az életünket, a sorsunkat, s egy jobb, szebb, boldogabb életünk lehessen. Márpedig éppen ezért mentünk el a terápiára is.

Ez nagyon sokféle viselkedésben megjelenhet, s nem baj, ha a kliens is tisztában van azzal, hogy valójában mi történik. Ilyenek lehetnek például a halogatás, az időpontok lemondása és halasztása, az állandó késés, a terápiából való eltűnés, az anyagi nehézségekre történő hivatkozás. De ilyenek lehetnek a kommunikációval való nehézségek is, ami akár abban is megjelenhet, hogy túlságosan szétszórva, terjengve adja elő a kliens a mondanivalóját, illetve abban is, hogy nagy szüneteket hagyva, kifejezetten keveset mond. 

A különböző kommunikációs stratégiák, a mellébeszélés, a viccelődés is ide tartozik. Ellenállás jelenik meg abban is, ha nincs kész a feladat, vagy ha kellemetlen testi tünetek kísérik a terápiát.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!