A nők és az aranyér: mi a teendő?

A nőket és a férfiakat egyaránt sújthatja az aranyeresség. Ha megjelennek a tünetek, forduljunk minél előbb orvoshoz! Bizonyos dolgok betartásával azonban el is kerülhető a betegség. Lássuk, mit kell tennünk nőként az egészségünk megőrzése érdekében!

Az aranyér jellegzetes tünetei

Az aranyeresség tünetei nőknél és férfiaknál ugyanazok, itt nincs különbség nemek tekintetében. A nyálkás, véres széklet, a viszkető vagy fájdalmas érzés a végbéltájon a legjellemzőbb szimptóma. Ha ilyet tapasztalunk, érdemes egy szakembert felkeresni. 

Mind a nők, mind a férfiak szégyenkezve beszélnek az aranyérről akár még a háziorvosnak is, de egy proktológushoz bizalommal fordulhatunk. Az olyan empatikus orvosok, mint a Dr. Bánfalvi Aranyér Központ munkatársai megértően fogadják a pácienseket, hiszen ők kimondottan az aranyér okozta betegségek gyógyítói, nekik bátran elmondhatjuk panaszainkat. Személyre szabott tanácsadással és korszerű gyógymódokkal tudnak segíteni. 

A fájdalommentes kivizsgálás során arra is választ kaphatunk, hogy belső vagy külső aranyér okozza-e a panaszokat, hiszen ennek ismeretében kerülhet sor a kezelésre.

A nők és az aranyér

A belső aranyér a testünkben helyezkedik el, panaszt csak akkor okoz, ha kitágul, sérül. Ennek oka leggyakrabban az, hogy megnő a hasűri nyomás. Ez főleg a túlsúlyos emberek esetében áll fenn, ilyenkor nagyobb terhelésnek vannak kitéve a végbél körüli érhálózatok. 

Azok a nők, akik keveset mozognak, és főleg ülőmunkát végeznek, veszélyeztetettebbek. De a várandósság is ide tartozik: a fejlődő magzat miatt a súlynövekedés következtében sérülhetnek az erek. Ezért gyakori, hogy a terhesség alatt az aranyér tünetei jelentkeznek.

Ugyanakkor a szülést követően is találkozhatunk a panaszokkal, ugyanis az erőlködés is oka lehet az aranyér kialakulásának. A hüvelyi úton történő szülés pedig hatalmas fizikai erőkifejtést követel, ami közben sérülhet a belső aranyér.

További okozója lehet még a betegségnek a genetikai hajlam, a hormonális változások és a nem megfelelő táplálkozás is.

Mit lehet tenni?

Mint sok más betegség esetében, itt is a megelőzésre érdemes fektetni a hangsúlyt. Aki tudja, hogy hajlamos aranyerességre, táplálkozzon helyesen: a rostokban gazdag ételek és sok folyadék fogyasztása az elsődleges feladat. Ilyenkor ugyanis kevesebb az esély a székrekedésre. 

Tudvalevő, hogy a gyakori székrekedéssel küzdők is sokszor lesznek aranyeresek. Amikor ingert érzünk székelésre, menjünk el a mosdóba! Sok nő kevésbé érzi komfortosnak, ha a munkahelyen vagy vendégségben kell kimennie a toalettre, mégsem szabad szégyenlősködni, mert ez is az aranyeres tünetek megjelenéséhez vezethet!

És még egy fontos dolog: lehetőleg kerüljük a nagy erőfeszítést igénylő munkákat, cipekedéseket!

A tünetek megjelenésekor minél előbb keressünk fel egy szakorvost, ne halogassuk a kivizsgálást! Ha későn lépünk, előfordulhat, hogy már csak műtéttel tudnak javítani a kialakult helyzeten.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!