Lesújtó eredményre jutottak a gleccsereket vizsgáló kutatók Norvégiában

Szinte az összes vizsgált gleccser esetében tapasztalt visszahúzódást és mindössze egynél némi növekedést idén a norvégiai vízkészlet- és energiaügyi bizottság (NVE) szokásos évi felmérése. A Norvégia 2534 gleccserének állapotfelmérését szolgáló éves vizsgálat során a szakemberek megnézik, hogy mennyi hó hullott a kiválasztott gleccserekre a téli időszakban és mennyi hó, valamint jég olvadt el rajtuk a nyári hónapokban.

Forrás: Wikimedia Commons/Pjacklam

Az NVE jelentése szerint idén a megvizsgált 31 jégárból 21-nél tapasztaltak zsugorodást, kilencnek nem változott az állapota és mindössze a délnyugat-norvégiai Hordaland megyében lévő gleccser, a Svelgabreen mutatott némi gyarapodást.

Forrás: Wikimedia Commons/Yair Haklai
Forrás: Wikimedia Commons/Pjacklam

Semmilyen magyarázatom nincs erre, de ez a gleccser egy kicsit más, mint a többi. Ez vastag és rézsútos, ezen a területen pedig rengeteg eső esik” – mondta Hallgeir Elvehoy, az NVE munkatársa, hozzátéve, hogy a forró nyarak a gleccserek legnagyobb ellenségei, az esőzések kevésbé fontosak. A szakember azt is elmondta, hogy az elmúlt években az ősz hosszabbá vált, a tél viszont megrövidült, ami kevesebb hóesést, viszont több hóolvadást eredményez.

Forrás: Wikimedia Commons/Svein-Magne Tunli

A legnagyobb, 54 méternyi visszahúzódást a nyugat-norvégiai Nigard-gleccsernél mérték a szakemberek. Az NVE szerint az 1990-es években a norvégiai gleccserek jelentős része növekedett, 2000 óta azonban a jégárak mindegyike visszahúzódott.

Forrás: Wikimedia Commons/Espen Skaar
Forrás: Wikimedia Commons/Woodwalker

Cikkajánló: Megdöbbentő fotók a Spitzbergák gleccsereinek zsugorodásáról


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!