Visszatért a vadonba a világ egyetlen ismert albínó orangutánja

Visszatérhetett a vadonba a világ egyetlen ismert albínó orangutánja, Alba, amelyet tavaly áprilisban szabadítottak ki az indonéz hatóságok a helyi lakosok kezei közül Borneó szigetének Indonéziához tartozó részén. A bántalmazott, ketrecben tartott orangután ekkor rendkívül rossz állapotban volt. Alba kiszabadulása után a Borneo Orangutan Survival Foundation (BOSF) nevű szervezet állatmentő állomására került, ahol állapota szerencsére gyorsan javulni kezdett.

Forrás: BOS Foundation

A fehér bundájú, kékszemű, hét év körüli nőstényt a sikeres rehabilitációnak köszönhetően most szabadon is engedték a Bukit Baka Bukit Raya Nemzeti Parkban. A védett övezetet az orangutánmentő szervezet alakította ki számára Közép-Borneó tartomány erdős területén.

Forrás:  BOS Foundation 

A szervezet közleménye szerint Alba jelenleg kiváló fizikai állapotban van, ügyesen mászik fára és lendül egyik ágról a másikra, ugyanakkor albinizmussal összefüggő gyengénlátása miatt fokozott védelemre van szüksége. Az állatot egy másik nőstény orangutánnal, Kikával együtt engedték szabadon. Az orangutánok biztonságáról egy speciális csapat gondoskodik a nap 24 órájában a mesterséges szigetként kialakított rezervátumban, ahol az igazgató szerint összesen akár 200 orangutánnak is elegendő élettér áll rendelkezésre.

Borneón emberemlékezet óta nem láttak fehér orangutánt. Alba származását rejtély övezi, a falusiak azt állítják, hogy a még fiatal állat “a semmiből”, anyja nélkül bukkant fel. A nagyközönség nevezte el Albának, amely latinul fehéret jelent.

Forrás: BOS Foundation 

A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) tavaly súlyosan veszélyeztetett fajjá nyilvánította a borneói orangutánokat, mert mintegy kétharmadával csökkent a számuk negyven év alatt. A szervezet adatai szerint jelenleg alig több mint százezer borneói orangután él a Föld harmadik legnagyobb szigetén, Borneón, a trópusi esőerdőkben, azonban gyors ütemben pusztulnak a legális és illegális fakivágások miatt. A vadászat is jelentősen csökkenti az orangutánpopulációt.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!