Tutanhamon fáraó korábban sosem látott kincseit állítják ki Egyiptomban

Tutanhamon fáraó híres sírboltjából származó, korábban sohasem látott aranydíszeket mutat be egy kiállítás a kairói Egyiptomi Múzeumban. A mintegy 60 aranykincset a fáraó sírkamrájában találták 1922-ben. A különleges kincseket felfedezésük óta egyáltalán nem láthatta még a nagyközönség, a kairói Egyiptomi Múzeumban őrizték őket csaknem száz éven át – mondta el Khaled El-Enani egyiptomi régészeti miniszter a kiállítás megnyitóján.

Tutanhamon fáraó sírjának feltárása (Forrás: The New York Times/Wikimedia Commons)

A nagyjából időszámításunk előtt 1342 és 1324 között élt és fiatalon meghalt Tutanhamon szinte teljesen érintetlen sírboltját Howard Carter brit régész fedezte fel a Királyok Völgyében 1922-ben. Múmiáját értékes sírmellékletek között, egy aranyszarkofágban találták meg. Carter és csapata aprólékos gondossággal dokumentálta a mintegy 5400 tárgy, köztük bútorok, fegyverek, ruházatok, edények, ételek, szekerek és kultikus tárgyak megtalálási helyét és kinézetét. Nem volt azonban idejük a felfedezések összehasonlító elemzésére.

Forrás: Harry Burton/Wikimedia Commons

„Különösen igaz ez számos pompásan díszített aranylemezre és bőrrátétre, amelyeket az előkamra és a kincstár padlóján szétszórva találtak, az uralkodói szekerek közelében” – mondta el Christian Eckmann német szakértő. A szakértő szerint a rátétek helyzetéből arra lehet következtetni, hogy a szekerekhez és a lószerszámokhoz tartoztak, tegezek, szemellenzők és szekérterítők részei lehettek.

Forrás: Christian Eckmann/RGZM, DAI Cairo and University of Tübingen

Eckmann szerint a műtárgyak bizonyítják a társadalmi és kulturális kapcsolatok hálózatát, amely Földközi-tenger keleti térségét jellemezte az ókorban. Egyesek hagyományos egyiptomi motívumokat, mások az időszámítás előtti második évezredben a térségben elterjedt mintákat ábrázolnak. A különleges kincseket a kairói Egyiptomi Múzeumban őrizték 95 éven át anélkül, hogy restaurálták volna vagy tudományos vizsgálatnak vetették volna alá. Sajnos nagyon rossz állapotban voltak, amikor 2014-ben elkezdtek foglalkozni velük – emelte ki a kutató.

Forrás: Christian Eckmann/RGZM, DAI Cairo and University of Tübingen

Tutanhamon több mint 3000 éve uralkodott Egyiptomban: kilenc évesen került a trónra és alig 19 évesen halt meg. A sírbolt felfedezése tette Egyiptom leghíresebb fáraójává az egyébként kevéssé ismert uralkodót és növelte az ország ókori civilizációja iránti érdeklődést.

Forrás: Bjørn Christian Tørrissen/Wikimedia Commons 

Khaled El-Enani egyiptomi régészeti miniszter nyitotta meg a kiállítást a fennállása 115. évfordulóját ünneplő Egyiptomi Múzeumban. A tárlat december végéig lesz látható, ezután a kincseket a Tutanhamon gyűjtemény részeként állítják ki a 2018-ban megnyíló Nagy Egyiptomi Múzeumban.

University of Tübingen, Grand Egyptian Museum, MTI


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!