Melanóma: ezeket érdemes tudnunk a leggyakoribb ráktípusról

Anyajegyek, bőrkinövések, rosszindulatú daganatok: az avatatlan szemnek sokszor nehéz lehet megmondani, melyikkel is áll szemben. A jó- és rosszindulatú bőrelváltozások önvizsgálattal és az évente történő, bőrgyógyászati vizsgálattal kiszűrhetők – ehhez azonban fontos tudnunk, mi minden különbözteti meg őket. Cikkünkben eláruljuk!

Bőrkinövés vagy anyajegy?

Az évek múlásával észrevehetjük, hogy egyre több és több anyajegyünk van. Ez egy természetes folyamat, és minden anyajegy jóindulatú. Ha nem, az a rosszindulatú bőrkinövések nagy csoportjába tartozik, melyeket az Affidea Magyarország bőrgyógyászati szakrendelésén is kiszűrhetünk.

A bőrkinövések közül azonban nem mindegyik anyajegy: az anyajegy csupán ennek egy típusa. Az anyajegy tulajdonképpen egy néhány mm-es vagy 1-2 cm-es nagyságú, sima, lapos vagy félgömbszerű, barna képződmény. Számuk genetikailag meghatározott, és a pigmentsejtekből, a melanocitákból alakulnak ki. Bőrkinövések azonban egyéb bőrsejtekből is létrejöhetnek: hámsejtekből, kötő- vagy érszövetekből, illetve immunsejtekből.

A rosszindulatú elváltozásokról és szűrési lehetőségeikről

A köznyelv tévesen használja a “rosszindulatú anyajegy” kifejezést, ugyanis a rosszindulatú kinövés már nem az. A rosszindulatú elváltozások típusok szerint az alábbiak lehetnek:

  • ha anyajegyből alakul ki: melanóma
  • ha a bőr felső rétegéből, basal sejtjeiből: bazalióma
  • ha pedig a bőr mélyebb rétegeiből: laphámrák vagy spinalióma

A bőrkinövések jó- vagy rosszindulatú mivolta az évi egyszeri, bőrgyógyászati szűréssel könnyen megállapítható. Emellett a havi önvizsgálat is elengedhetetlen. Ennek során otthon, a tükörben ellenőrizzük, megjelent-e újabb folt vagy anyajegy a bőrünkön. Azonban azt is fontos figyelnünk, hogy a régieknek nem változott-e meg feltűnően az alakja. Ha tapasztalunk alakváltozást, soron kívül is látogassuk meg bőrgyógyászunkat!

Mikor lehet szükség az anyajegy eltávolítására?

Bár régebben az idősebb korosztály betegségének tartották, ma már sajnos egyértelműen látszik: a huszon-harmincévesek között is nő az esetszám. Annak ellenére viszont, hogy évente mintegy 10.000 nőnél és ugyanennyi férfinál diagnosztizálják a bőrrákot, már szerencsére egyre kevesebben halnak bele. Ez a korai stádiumú felfedezéseknek, a gyakoribb bőrgyógyászati szűréseknek köszönhető.

Az anyajegyeket azonban nemcsak akkor célszerű eltávolítani, ha melanóma-gyanúsak, de akkor is, ha sérülésveszélyes helyen vannak, vagy dörzsölésnek kitettek. Ha szeretnénk csökkenteni a bőrrák esélyét, azt a gyakori önvizsgálat mellett anyajegyeink naptól való megóvásával tehetjük meg. Ez az erős napfény elkerülését és a megfelelő napvédők használatát jelenti.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!