Az, hogy felkapcsolod otthon a villanyt, az egyik legtermészetesebb dolognak tűnik. Naponta számtalanszor árasztod el fénnyel a lakhelyed egy egyszerű mozdulattal. Ahhoz, hogy ez lehetővé váljon, igen hosszú utat kellett megtennie a tudománynak. Rengeteg ember munkája, életműve áll minden villanykapcsolás mögött. Valamikor ezt még tűzzel, gyertyákkal, fáklyákkal, olajmécsesekkel oldották meg, ami nem volt feltétlenül a legbiztonságosabb manőver. Majd megjelentek a különféle olaj- és petróleumlámpák, azaz gyúlékony vegyi anyagokat „csomagoltunk” egybe a lánggal. Ez sem feltétlen a legbiztonságosabb, de ez már modernebb volt, szabályozhatóbb, tartósabb, és irányíthatóbb is. Majd hirtelen jött egy találmány, ami egy üveg körtébe zárta a fényt.
A hagyományos villanykörte
Bár sokan Thomas Edison nevéhez kötik az első villanykörtét, valójában többen is dolgoztak a technológia optimalizálásán. Az angol Sir Humphry Davy már 1802-ben létrehozta az első elektromos ívfényt, de ez nem volt praktikus, mivel túl erős és rövid élettartamú volt. A ma ismert villanykörte kialakítása Edison és Joseph Swan nevéhez fűződik. Edison 1879-ben szabadalmaztatta azt a verziót, amelyben a vákuumban lévő szénszál izzása révén keletkezett fény. Ez már kellően tartós és megbízható volt ahhoz, hogy elterjedhessen a háztartásokban. Ettől kezdve a világítástechnika gyors fejlődésnek indult.
Az Edison-féle izzólámpa sokáig uralta a piacot, ám hatékonysága alacsony volt: az elektromos energia nagy részét hőként veszítette el. Tehát felkapcsoltuk a villanyt, és a fény mellé kaptunk egy kis fűtést is. A „kis fűtés” hatékonyságáról leginkább úgy győződhetünk meg, ha egy ilyen izzót működés közben megmarkolunk. Ez persze nem feltétlenül jelenti azt, hogy ez rossz, hiszen máig használjuk ezt a megoldást. Infralámpákkal keltetjük a tojásokat, vagy a terráriumban például ilyen „nappótló” eszközökkel sütkéreztetjük kedvenc hüllőinket.
A 20. század második felében megjelentek az energiatakarékos fénycsövek, majd a halogénlámpák, amelyek jobb fényhasznosítást kínáltak. A valódi áttörést azonban a LED (Light Emitting Diode) technológia hozta el. A LED-ek hosszú élettartamúak, energiatakarékosak, és széles színskálán állíthatók. A 2000-es években kezdtek elterjedni a háztartásokban, és azóta a világítástechnika egyik alapkövévé váltak, ma pedig nagyjából „csettintésre” öntik el a legkülönfélébb fényekkel a bevilágítandó helyiségeket.
A fény mögött megbújó működési elv
Az okosvilágítás LED technológián alapul, amely energiatakarékos, hosszú élettartamú, és képes különféle színeket és intenzitást megjeleníteni. Az okosfunkciók lényege, hogy a fényforrások Wi-Fi-hez vagy Bluetooth-hoz kapcsolódnak, így okostelefonról, táblagépről vagy akár hangvezérléssel (például Google Assistant, Alexa, Siri) is irányíthatók. Automatizmusokat is beállíthatunk, például időzített világítást, éjszakai módot, vagy színhőmérséklet-váltást napszak szerint.
Mitől több, mitől jobb?
- Hangulatteremtésre is képesek (színes fények, animációk),
- Programozhatók és automatizálhatók,
- Egyetlen érintéssel vagy akár hanggal vezérelhetők,
- Interaktívak – reagálnak zenére, időpontra, eseményekre,stb.,
- Dizájnelemként is funkcionálnak.
Milyen területeken használhatóak?
- Otthon: Hangulatfény a nappaliban, éjszakai fény a folyosón, ébresztőfény a hálóban.
- Iroda: Produktivitást növelő színhőmérséklet-állítás, a szünet idejére relaxáló fények.
- Gyerekszoba: Kreatív színek, játékos fényhatások, megnyugtató esti fény.
- Játékzóna / gamer szoba: Dinamikus fényreakciók a játékok hangjaihoz, RGB effektek.
- Hálószoba: Meleg, pihentető fény a lefekvéshez, fokozatosan erősödő fény az ébredéshez.
- Kert: A kültéri verziók a ház meghosszabbításává teszik a kertet. Praktikus és hangulatos megoldásokat kínálva.
Miért érdemes használni?
Az okosvilágítás többet ad, mint a hagyományos rendszerek:
- Energiatakarékos – LED technológia.
- Testreszabható – saját ízléshez, életvitelhez alakítható.
- Környezettudatos – hosszú élettartam, kevesebb csere.
- Modern és esztétikus – akár az otthon dísze is lehet.
- Integrálható más okoseszközökkel – az okosotthon részévé válik.
Lehetőségek és megoldások
Ha okosfényekkel szeretnéd feldobni a környezeted, számos opció közül választhatsz. Mivel olyan területről van szó, ami egyfolytában fejlődik, érdemes folyamatosan szemmel tartani a piacot. Ha szeretnéd, a lakásod bármely pontján a fejed fölött szólhatnak a kedvenc zenéid, podcastjaid, feltéve hogy beépített hangszóróval rendelkező okosizzót tekersz a foglalatba.
Ha az egyszerű, letisztult, de praktikus megoldásokat preferálod, választhatsz olyan okos asztali lámpát, melyet az intuitív alkalmazásvezérlésnek hála, távolról is szabályozhatsz. Hangulatod szerint játszhatsz a fényével, és még a kütyüid is töltheted rajta.
A világító panelek használatával kimaxolhatod a kreativitásod. Ezek egyszerűen rögzíthetőek, és nagyjából mindent tudsz rajtuk „mókolni”, ami világítással kapcsolatos. Ezek szettben kaphatóak, és amolyan csempeként működnek. Ha pedig abszolút szárnyal a fantáziád, válassz Smart Cube-ot a játékszobád, „mancave”-ed feldobásához! A modern, fekete design tökéletesen beleillik akár irodák optikai tuningjához is! Hozd ki a kis dobozkából a legmenőbb fényeffekteket, amiket te konfigurálsz össze!