Így tervezzük meg a lakás felújítását

Kutatások szerint a válás és a munkahely megszűnése után a harmadik legmegterhelőbb dolog lelkileg, amikor lakásfelújításba vágjuk a fejszénket.

Érdemes elegendő időt szánni arra, hogy nyugodt körülmények között tudjuk megtervezni a lakásfelújítást lépésről-lépésre, szükség esetén pedig szakértőket is felkereshetünk a munkához. Bejegyzésünkben összefoglaljuk a lakásfelújítás legfontosabb mozzanatait!

A sorrend:

  1. Víz-, gáz-, elektromos vezetékek cseréje
  2. Nyílászárók cseréje
  3. Vakolás, falak, padló helyreállítása
  4. Szaniterek beépítése
  5. Glettelés, falfestés
  6. Takarítás

Egy régebbi épületnél számolnunk kell azzal, hogy az elektromos- és vízvezetékek is cserére szorulnak. Kezdjük az utóbbival a felújítást, majd jöhet az elektromos hálózat újragondolása. Tervezzük meg, hova kell még konnektorokat és villanykapcsolókat telepíteni a már meglévőkön kívül. Ezek a munkálatok alaposan szétbombázzák a lakást – így a következő lépés a vakolás, a falfelületek kijavítása, a padlózat cseréje, majd a szaniterek behelyezése.

Ezután következhet a falak glettelése és festése. Érdemes lehet ezzel egy szakit megbízni, hiszen számos olyan probléma akadhat még ebben a fázisban is, ami végül még többe kerül, mintha szobafestőt bíznánk meg a feladattal. Ha azonban mindenképpen egyedül szeretnénk megoldani a falak megszépítését, inspirálódjunk a szobafestés otthon témában, olvassunk utána alaposan. Használjunk például mélyalapozót, hogy szebb legyen a végeredmény, valamint tájékozódjunk arról is, hogy melyik helyiségbe milyen festéket célszerű felvinni a falra.

A beépített bútorok helyreillesztése után jöhet a teljes körű takarítás. Erre is szánjunk elegendő időt és türelmet, de kérhetjük takarítással foglalkozó cég segítségét is – vannak olyanok is, akik kifejezetten felújítás után nyújtanak segítő kezet.

Amit ne csináljunk:

  • hacsak nincsen szakirányú képzettségünk, ne próbáljunk meg a villany- és vízvezeték-szereléssel foglalkozni spórolás céljából
  • ha társasházban lévő lakásfelújításról van szó, ne feledkezzünk meg a lakóközösség értesítéséről
  • ne hanyagoljuk el szükség esetén a konténerbérlést a felújítás alatt keletkezett hulladéknak

Amit csináljunk:

  • ha bizonytalanok vagyunk a dolgunkban, kérjük szakemberek segítségét a munkához
  • nagyon alaposan tájékozódjunk az árakról és az alapanyagokról, mielőtt vásárolni kezdünk
  • és végül, de nem utolsó sorban: ne hagyjuk, hogy alább hagyjon a lelkesedésünk, hiszen éppen készül az új otthonunk!

Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!