Hogyan újítsuk fel a fafelületeket tavasszal?

Elérkezett a tavasz, a jó idő. A hőmérséklet emelkedésével együtt ez azt is jelenti, hogy egyre több időt töltünk a szabadban, a kertben. Az itt található fafelületeket, bútorokat, teraszburkolatot garantáltan fel kell újítani, mivel a téli hónapokban a színek megfakulhatnak, beszürkülhetnek.

Okos megoldásokból nincs hiány

Ilyenek találhatóak például a Borsodfesték Kft. fafestékek kínálatában, de ne szaladjunk még ennyire előre. A kültéri fafelületek legnagyobb ellenségei közé tartozik a nedvesség, a kártékony gombák, rovarok, valamint a napfény is. A kerti fabútorokat, -szerkezeteket fokozottan védeni kell ellenük. Gondolni kell a teraszburkolatra, pergolákra és kerítésekre is.

A fa egy élő anyag, így az ápolást nem elég egyszer elvégezni, rendszeresen időt kell rá szakítani, hogy az idő múlásával ne száradjon ki, ne repedezzen meg és ne veszítsen a színéből.

A lazúrok például biztos megoldást jelentenek a teraszra. Megőrzik a fa természetes mintázatát, visszaadják az eredeti színüket, valamint még védelmet is biztosítanak. Kültéren és beltéren is egyaránt felhasználható vizesbázisú és oldószeres lazúrokat is találhatunk.

Általában két külön kategóriát különböztetünk meg: vastag- és vékonylazúrok. Előbbi képes vízálló réteget alkotni, ami megvédi a fát és a bevonat épsége is megmarad. Fontos, hogy ha a fa mérete hőmérséklet vagy nedvesség hatására változik, akkor a vastaglazúr képes repedezni, így a védelmi funkció is csökkenni fog, vagy egyenesen megszűnik. Általában olyan felületekre ajánlott használni, amelyek nem változtatják a méretüket jelentősen. Ezek közé tartoznak az ablakok és ajtók.

A vékonylazúr, ahogy a neve is mutatja, vékony réteget alkot, ami a fa struktúrájába is mélyen behatol, hogy kihangsúlyozza annak mintázatát. Ajánlott használni kerti bútorokhoz, kerítésekhez és gerendákhoz.

A felületkezelés sem maradhat el

A különböző lazúrok használata előtt ajánlott favédő, alapozóréteget is alkalmazni. Ez extra védelmet nyújt a különböző kártevő rovarok és gombák ellen. Függetlenül attól, hogy korábban kezelt vagy kezeletlen felületről van-e szó, a fa tisztítása és csiszolása is szükséges, mivel a lazúr csak enyhén érdes és pormentes felületen képes ideálisan megtapadni.

Fontos, hogy ha a lazúr megreped, akkor lepereg és a védelem is megszűnik. Ezt csiszolással és újabb felületkezeléssel lehet orvosolni.

A faolaj is biztos megoldást jelent?

Ez egy természetes alapú favédőszer, ami képes a fa szerkezetébe szívódni és nem képez filmréteget. Az olajozott felületek gondozása is könnyűnek mondható, mivel csak meg kell tisztítani a kívánt részeket és ismét kezelhetjük olajjal.

Ez az anyag sokkal ellenállóbb és a sérülésekre is kevésbé érzékeny a lazúrokhoz képest. Mérettartó és nem mérettartó felületeken is ugyanúgy lehet használni. A faolajok színválasztéka is nagyon széles, mindenki megtalálhatja a számára megfelelőt.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!