Grandiózus alkotással készült a díjnyertes StudioKCA építészeti- és formatervező vállalat a 2018-as Brugge-i triennáléra: több tonna műanyagEgy bálna gyomrában talált műanyaghulladékokat állítottak ki Norvégiában. szemetet halEldobált üvegpalackok menthetik meg a kihalástól a foltos kézhalat. ásztak ki a Csendes-óceánból, hogy abból építsenek fel egy óriási, több mint tizenkét méter magas bálnát.

A figyelemfelkeltő alkotás létrejöttéhez a HawaiiSzirénahangosításba kezdenek Hawaiin. Vadvédelmi Alap és a Surfrider Alapítvány is hozzájárult. A szervezetek szakembereinek közreműködésével, egy négy hóTöbb mint tízezer turistát zárt el a hó a külvilágtól a svájci Alpokban. napon át zajló akció során, több mint öt tonna hulladékot szedtek össze, amelyeket gondosan megtervezve hozták létre a vízből kiugró bálnát ábrázoló installációt.

“Jó ötletnek tűnt, hogy egy bálnát formázzon az alkotásunkat, miközben az óriási méretek által felhívjuk a figyelmet a probléma nagyságára is” – mondta el Jason Klimoski, az amerikai vállalat vezetője. A lenyűgöző alkotás arra törekszik, hogy figyelemfelkeltően és hatásosan szemléltesse, hogy a világ városai milyen nagy mértékben járulnak hozzá ahhoz, a becslések szerint 150 millió tonna műanyaghulladékhoz, amely az óceánokban felhalmozódott.





Jelenleg évente több mint 8 millió tonna műanyaghulladék kerül a világ óceánjaiba, s ha így folytatjuk tovább, akkor a szakértők szerint 2050-re több műanyagszemétHatalmas mértékben növekszik a nagy csendes-óceáni szemétsziget. lesz az óceánban, mint hal. Ma már a világ legtávolabbi vizeiben is meglepően magas a műanyag, illetve mikroműanyagok, vagyis az öt milliméteresnél kisebb műanyagrészecskék előfordulási aránya, melyek egyre nagyobb veszélyt jelentenek az óceánok és tengerekEgy bálna gyomrában talált műanyaghulladékokat állítottak ki Norvégiában. élővilágára. A kis műanyagdarabkák a tengerek óriásait; a bálnákat, cápákat, és rájákat is veszélyeztetik, amelyek naponta akár több százat is lenyelnek belőlük.