Milyen postaládát válasszak?

Legyen nagy, ahol a méretesebb küldemények is gyűrődés nélkül elférnek, vagy legyen inkább egy kompaktabb, kis helyen is esztétikus megjelenésű postaláda? Mivel postaládát aránylag ritkán vásárolunk, érdemes alaposan átgondolni, mi alapján válasszuk ki azt a darabot, amely akár évekig is a szolgálatunkra lehet. Lássuk, milyen szempontokat érdemes szem előtt tartani, ha postaládát vásárolunk!

Milyen a jó postaláda?

Egy jó postaláda amellett, hogy beleolvad az épület környezetébe, gondoskodik arról, hogy leveleink, küldeményeink biztonságban legyen mindaddig, amíg ki nem vesszük őket a levélszekrényből. A következőket tartsuk szem előtt, amikor postaláda választás előtt állunk:

  1. Mérlegeljük, hogy hova fog kerülni a postaláda. Nem mindegy ugyanis, hogy az utcafrontra helyezzük el, vagy a kapun belül lesz a helye éveken át, esetleg a társasházi folyosón óvja meg a lakóközösség küldeményeit az illetéktelen kezektől. Úgy válasszuk meg a levélszekrény alapanyagát, hogy az strapabíró legyen a legmostohább időjárási körülmények ellenére is, ha a helyzet megkívánja. Gyártanak ugyanis postaládát fából és fémből, de kaphatóak festett és rozsdamentes változatok is.
  2. Mérjük meg, mekkora kihasználható hely áll rendelkezésre a postaláda elhelyezéséhez, és ez alapján válasszunk méretet. Álló, vagy fekvő fiókokat is gyártanak, ráadásul több méret közül lehet választani. Kapható továbbá beépített fűtőtesttel rendelkező fiók, valamint vásárolhatunk olyat is, melyet külön rekesszel láttak el a szóróanyagok elhelyezésére. Ez utóbbi rendkívül praktikus lehet, ha nem szeretnénk folyton megküzdeni a postaládába gyűrt akciós újságokkal.
  3. Érdemes figyelembe venni az egyéni ízlést is, ha saját célra vásárolunk. Válasszunk olyat, ami esztétikus, beolvad a környezetbe, vagy netán üde színfoltja lehet egy monokróm épületnek.
  4. Vizsgáljuk meg az ár-érték arányt is. Érdemes olyan postaládát választani, ami minőségi anyagokból, magas színvonalú gyártási technológiával készült, hiszen ki akarna egy-két évente újabb és újabb levélszekrényre beruházni? Jobb döntés lehet, ha inkább egy picivel többet szánunk rá, így hosszú ideig nem lesz gondunk a postaládával.
  5. Vegyük figyelembe az állami szabályozást. Kissé meglepő lehet, de külön jogszabály foglalkozik azzal, hogy milyennek kell lennie egy megfelelő postaládának. A 79/200 (IV.19.) Kormányrendelet foglalja magába a levélszekrény méretére vonatkozó adatokat. Eszerint a postaláda legfontosabb feladata, hogy a nyíláson keresztül bejuttathassák a küldeményeket, úgy, hogy azok biztonságban, sérülés nélkül várják meg, míg a címzett birtokába jutnak. A jogszabály leírja továbbá, hogy a nyílásnak legalább 30×230 mm-esnek kell lennie. A rendelet azt is megfogalmazza, hogy biztosítani kell, hogy jogosulatlan személy ne férhessen hozzá a fiókban elhelyezett küldeményekhez.

Szerencsére a fenti szabályozásnak a legtöbb jelenleg Magyarországon kapható postaláda megfelel. Nem árt azonban, ha minden mérettulajdonsággal tisztában vagyunk, mielőtt megrendeljük jövendőbeli postaládánkat: érdemes átolvasni a Zárdepo postaláda választásról szóló tájékoztatóját is. Ha kiválasztottuk a megfelelő darabot, érdemes lehet szakemberre bízni a felszerelését, hogy a láda sokáig szolgálhassa tulajdonosait – úgy, ahogy azt a jogszabály is megfogalmazza.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!