Miért olyan jól fizetett sport a kosárlabda?

A sport, nem csak a játékosok és a csapatok közötti verseny. Ennél többről is szól, mégpedig a pénzről. Amikor meghalljuk azt a szót, hogy profi sportoló – hiszen ezt a kifejezést is összekötjük a pénz fogalmával – akkor általában egy focistára, vagy egy jégkorongozóra gondolunk, de valójában a kosárlabdázók keresik a legtöbbet. Jól tükrözi ezt az, hogy egy átlagos kosárlabda játékos éves jövedelme körülbelül 5 millió dollár. És ez csak egy átlagos fizetés, a jobbak, ennek jóval a többszörösét is megkereshetik.

Ennek fő oka az, hogy a kosárlabda világában folyamatosan egyre nagyobb pénzek mozognak. Több milliárd dollárért felépülő hipermodern stadionok, felfoghatatlan összegű tévés közvetítési jogok, óriási értékű sportfogadási volumen és elszállt átigazolási díjak követelnek helyet maguknak a címlapokon. A globális terjeszkedés miatt a gyarapodó bizniszből jelentős hasznot hasítanak ki a sportolók is, akiknek fizetése folyamatosan növekszik.

A játékosok elképesztő fizetést kapnak saját csapatuktól, de emellett dollármilliókat keresnek pluszban a szponzoraik által is.

Az Egyesült Államokban a sportágak többségében így a ( kosárlabda – NBA, amerikai foci – NFL és jégkorong – NHL) szigorúan szabályozzák, hogy mennyi fizetést oszthat ki egy-egy csapat összesen. Ezt nevezik bérplafonnak, így minden együttesnek ugyanakkora keret áll rendelkezésére a játékosok bérezésére. Ez azért fontos, mert így (az európai modelltől eltérően) nem lehet sztárjátékosok halmozásába kezdeni, mert a keret túlnyomó hányadát elvinné két-három nagyágyú fizetése.

A bérplafon az adott liga bevételeihez igazodik, így minél több pénzt keres az NBA, NFL és NHL, annál több pénz jut a játékosoknak. Hogy az adott liga bevételei miképp aránylanak a bérplafonhoz, azt az egyes ligák kollektív szerződése határozza meg.

Az NBA-ben a bajnokság éves nyereségének 49-51 százalékát osztják szét a liga csapatainak. Mivel az NBA-ban kell a többi ligához képest a legkevesesebb játékos között szétosztani a keretet, így arányaiban a kosarasok keresnek a legjobban.

Az NBA-ben már az 1940-es években is volt bérplafon, de egy szezon után eltörölték. A szabály az 1984–85-ös szezonban tért vissza, hogy bebiztosítsák a kompetitív egyensúlyt a ligában. A bérplafon bevezetése előtt bármennyi pénzt költhettek játékosok fizetésére a csapatok.

Az NBA szezonja októbertől júniusig tart, és a világ egyik legnézettebb versenye. Az élőben közvetített mecseken nem csak szurkolhatunk kedvenc csapatunknak, hanem izgalmasabbá tehetjük rengeteg féle fogadási kombinációval a 20Bet fogadóirodánál.

Az NBA legjobban fizetett kosárlabdázói

  1. Stephen Curry (Golden State Warriors), aki 43,006 millió dollárt keres
  2. Russell Westbrook -Washington Wizards 41,358,814 millió dollár
  3. Chris Paul, Phoenix Suns- 41,358,814 millió dollár
  4. James Harden, Brooklyn Nets- 41,254,920 millió dollár
  5. John Wall, Houston Rockets- 41,254,920 millió dollár
  6. Kevin Durant, Brooklyn Nets- 40,108,950 millió dollár
  7. LeBron James, Los Angeles Lakers- 39,219,565 millió dollár
  8. Paul George, LA Clippers- 35,450,412 millió dollár
  9. Klay Thompson, Golden State Warriors- 35,361,360 millió dollár
  10. Mike Conley, Utah Jazz- $ 34,502,130 millió dollár

Íme a világ tíz legértékesebb kosárlabdacsapata

  1. Torontói Raptor; Érték – 2.15 milliárd USD
  2. Dallas Maverick; Érték – 2.45 milliárd USD
  3. Houston Rocket; Érték – 2.5 milliárd USD
  4. Brooklyn Net; Érték – 2.65 milliárd USD
  5. Los Angeles Clippers; Érték – 2.75 milliárd USD
  6. Boston Celtics; Érték – 3.2 milliárd USD
  7. Chicago Bulls; Értéke 3.3 milliárd USD
  8. Los Angeles Lakers; Érték – 4.6 milliárd USD
  9. Golden State Warriors; Érték – 4.7 milliárd USD
  10. New York Knicks; Érték – 5 milliárd USD

Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!