Fél kilométeres aszteroida repül el mellettünk

Fél kilométer átmérőjű (becslések szerint 450-900 méter) aszteroida repül el a Föld mellett január végén, de nem jelent veszélyt a bolygóra – közölte a NASA. A 2004 BL86 nevű aszteroida január 26-án, 17 órakor 1,2 millió kilométerre közelíti meg a Földet, azaz körülbelül háromszor olyan messze lesz, mint a Hold. Az ismeretek szerint egyetlen hasonló méretű kisbolygó sem közelítette még meg ennyire a Földet. Az aszteroidát, amelyet először 2004-ben pillantottak meg Új-Mexikóból, ezúttal is látni lehet majd teleszkópokkal és erősebb távcsövekkel.

Bár a csillagászok számításai szerint teljesen biztonságos távolságban lesz tőlünk az aszteroida, ha egy ekkora méretű égitest bolygónkba csapódna, jelentős pusztítást végezne, a becsapódás hatását az egész világon lehetne érezni. Tíz kilométeres krátert hozna létre,  jelentősen megnövelné az üvegház-hatást, savas esők, tűzvészek, cunamik pusztítanának mindenütt.

aszteroida

A kép illusztráció!

Egy évvel ezelőtt a 45 méter széles 2012 DA14 aszteroida mintegy 27 800 kilométerre közelítette meg a Földet, ami szintén rekordnak számít az ilyen méretű kisbolygók esetében. A kisbolygók vagy aszteroidák a Nap körül keringő szilárd anyagú égitestek, néhányuk saját holddal is rendelkezik. Legtöbbjük feltehetően a Naprendszer kialakulásának korai szakaszából származik.

Forrás:MTI

Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!