Farsangi hagyományok – Vannak-e még, amelyek velünk élnek?

A karácsonyi időszak után következő nagy ünnepünk a farsang. Megint kibújhatunk kicsit a bőrünkből, és kreatívak lehetünk. 2024-et írunk, mennyire része életünknek manapság a beöltözés, a maskarás mulatság?

Maga a farsangi ünnepség nem egy napra vonatkozik, hanem egy hosszabb időszakot foglal magába, és mozgó ünnepként tartjuk számon. Egész pontosan vízkeresztkor kezdődik, és a nagyböjti időszakig tart. Sok-sok lakodalmat, vidám bálokat, és mulatságokat tartanak ebben az időszakban.

A párválasztás fontos része volt ezeknek a báloknak. Az eladósorba került lányok rokonai bokrétát adtak a kiszemelt fiúnak, aki a báli időszak végével a kalapjára tűzte a kiválasztott lány bokrétáját. Fontos volt, hogy ilyenkor megtörténjen az eljegyzés, mert a húsvéti időszakban tilos volt esküvőt tartani.

A farsang nem köthető vallási ünnephez, ez inkább a népi hagyományokból alakult ki. Egyes források szerint a magyarországi hagyományokra a német polgári szokások voltak hatással, de az itáliai hagyományokat is érdemes megemlíteni.

A jelenbe ugorva mit tapasztalunk? Hallani még farsangi bálokról, de inkább vidéken. Látjuk a Lidl akciós újságot – ami már magában is egy színkavalkád – februárban még színesebb lesz az időszakos design, az időszakos kínálat miatt. Jön a Torkos csütörtök, amit szeretünk kihasználni és tele esszük magunkat, a népi hagyományoktól viszont nagyon messze elhaladtunk már.

Ha Olaszországra gondolunk, eszünkbe jut a Velencei Karnevál, az egyik csúcs esemény az évben. Magyarországi utazási irodábak három napos utakat szerveznek. Biztosan kivételes élmény, ha beférünk a tömegbe a ma már elzárt velencei területen.

Magyarországon ilyenkor tartják a mohácsi busójárást. A felvonuláson akár több mint ezer télűző, maskarás felvonuló vesz részt, a bámészkodó turisták nagy örömére. Maga a felvonulás farsangvasárnap zajlik és a főtéren gyújtott óriási máglya körül táncolásával zárul. Majd kedden folytatják azt a hagyományt, amikor is az újabb, főtéri máglyára helyezett, telet jelképező koporsó elégetésével és körül táncolásával búcsúznak a téltől, és köszöntik a tavasz eljövetelét.

Általános iskolában vagy óvodában sokkal erősebben élnek még a farsangi beöltözős hagyományok. Szülőként sokat gondolkodhatunk, milyen ötletes jelmezt találjunk ki a gyermekünknek, vagy hogyan valósítsuk meg azt, amit a gyermek kitalált. Szerencsére manapság segítségül tudjuk hívni az internetet, ha nincsen semmi ötletünk. A jelmezkölcsönzők is nagy segítségünkre lehetnek, mert ilyenkor a jelmez már szinte majdnem kész állapotában rendelkezésre áll, és a farsangi ünnepség végén vissza is tudjuk adni.

Felnőttként is tarthatunk ilyen ünnepséget a szűk családi- baráti körben. Főzhetünk hagyományos ételeket, ezek jellemzően zsírosabb, kiadósabb ételek, amivel régebben a bő termést szimbolizálták. Tájegységenként változott az, hogy milyen ételeket fogyasztottak szívesen.

A fánk viszont elengedhetetlen volt, amikor desszertre került a sor. Ennek is léteznek különböző variációi. Készíthetjük kelt tésztából, vagy csak elég simán dagasztani. Sajnos nem mindenki konyhájában lelhető fel egy régi, hagyományos családi recept, de nem kell aggódni!  Az interneten számos receptet találhatunk. Ezek közül válogatva könnyen eldönthetjük, hogy melyik a szimpatikus. Bármelyik élelmiszerboltban beszerezhetők az alapanyagok például a szalagos fánkhoz:

  • 3,5 dkg friss élesztő
  • 5 ek porcukor
  • 4-4,5 dl tej
  • 70 dkg finomliszt (plusz valamennyi még a nyújtáshoz)
  • 1 db tojás
  • 3 db tojás sárgája
  • 7 dkg vaj
  • 1/2 dl rum
  • 1 rúd vanília kikapart belseje
  • 1 db narancs héja (reszelve)

A sütéshez olaj, a tálaláshoz lekvár és porcukor.

  1. Az élesztőt felfuttatjuk a kevés cukorral elkevert langyos tejben. A tálba tesszük a többi hozzávalót is, és lágy tésztát dagasztunk belőle. Dagasztás közben figyeljük a tésztát, ha kell, még adhatunk hozzá kevés tejet. Letakarva duplájára kelesztjük, nagyjából 40 perc alatt.
  2. A megkelt tésztát lisztezett deszkára borítjuk és másfél ujjnyi vastagra nyújtjuk. 6,5 cm átmérőjű fánk szaggatóval kiszúrjuk a fánkokat belőle. A maradékot összegyúrjuk, nyújtjuk és kiszaggatjuk, körülbelül 30 db fánk lesz belőle. Letakarva pihentetjük fél órán keresztül őket.
  3. Nagyobb, fedeles lábasban olajat melegítünk, legalább két ujjnyi magasan legyen benne. Kis lángon sütjük a fánkokat, mert különben nagyon hamar megég kívül, belül pedig nyers marad. Sütés előtt a fánkok közepét benyomjuk az ujjunkkal, és a lyukkal lefelé tesszük az olajba őket. Fedő alatt sütjük nagyjából 1,5 percig, majd a másik oldalukra fordítva, fedő nélkül is ennyi ideig.
  4. A kisült fánkokat papírtörlőre szedjük, hogy a felesleges olajat leitassuk róluk. Porcukorral meghintve, frissen tálaljuk, lekvárt adunk mellé.

Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!