Az álláskeresés pszichológiája

Hogyan legyünk magabiztosak? Mi segít abban, hogy lehengerlő teljesítménnyel kápráztassuk el leendő munkaadónkat? Egyáltalán mi lehet segítségünkre, és mi gátol minket az álláskeresés folyamata alatt? 

A következő cikkben most egy kicsit a potenciális munkavállalók pszichés terheit vesszük górcső alá és megtudjuk, hogy pontosan milyen nehézségekkel kell szembenézni a munkaerőpiacon.

Mire figyeljünk az álláskeresés során?

Valójában mindenki máshogy éli meg a munkakeresést. Úgy hiszem az a legfontosabb, hogy a saját tempónkban haladjunk, tudjuk, hogy mit akarunk, és persze azt is, hogy hol találhatjuk meg a hozzánk passzoló munkalehetőségeket! Az OzdAllas.hu állásportál például lehetővé teszi, hogy kategóriákra bontva keressünk rá a legjobb üres pozícióra. Az pedig, hogy kinek mi a legjobb, az megint csak szubjektív. 

Az első és legfontosabb, hogy tisztázzuk, milyen területen szeretnénk elhelyezkedni, milyen pozíciókat, esetleg cégeket preferálunk. A második lényeges szempont, hogy a saját képességeinket is reálisan lássuk.

Az sem mindegy, hol keresünk állást. Habár a közösségi médiában többféle hirdetéssel is találkozhatunk, illetve weboldalakon is böngészhetünk, ily módon nem biztos, hogy hamar munkába állhatunk majd. Érdemes az olyan speciális álláskereső oldalakon jelen lenni, ahol különféle szűrők segítségével pontosíthatjuk a kereséseket. 

Az álláskeresés pszichológiai oldala

Félre az önszabotázzsal! Azok a családi minták, negatív gondolatok, amelyeket otthonról hoztunk magunkkal talán az egész álláskeresés folyamatára rámnyomhatják a bélyegüket. Ne döntsük el előre, hogy vesztesként távozunk egy-egy interjúról vagy hogy nem fogunk munkát találni, mert ez az egész hozzáállásunkra hatással lesz majd.  Legyünk tisztában a saját értékeinkkel és ne feledjük, hogy a munkáltató ugyanúgy megoldást keres a problémájára, mint mi, a sajátunkra!

Az erősség és a gyengeség fogalma igazi mítosz már az interjúra készülő pályázók körében. Arra kell a hangsúlyt helyezni, amiben jók vagyunk, nem arra, amiben nem! 

Amikor sok-sok sikertelen interjún vagyunk túl, akkor nem feltétlenül kell magunkban hibát keresni, mivel ilyenkor könnyen meginoghat az önértékelésünk. Előfordulhat, hogy csupán valami sokkal jobb vár ránk.

Mit mondanak a pszichológusok?

A pszichológia szakemberei szerint az álláskeresés alapvetően egy stresszes folyamat, és csak nagyon kevesen vannak, akik nem így élik meg. Ha minimálisan is, de mindenki meg akar felelni az elvárásoknak, ami növeli a frusztrációt. 

Az is lényeges ugyanakkor, hogy reális énképpel rendelkezzünk, ne gondoljuk azt, hogy minden gyorsan és simán fog menni! Minél több interjún veszünk részt, annál magabiztosabbak és gyakorlottabbak leszünk, ami csak előnyös lehet számunkra  a későbbiekben.

Az álláskeresésnek tehát van egyfajta mentális oldala is, ahol helyt kell állnunk, viszont ha ezen túljutunk, a jutalom lehet, hogy egy álommunka lesz. 


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!