Havi cikkek: november 2018
Egy héten át napi 40 tonna szemetet szedtek össze egy indonéz sziget lakói
Naponta több mint 40 tonna szemetet gyűjtöttek össze egy héten át egy Dzsakartától északra fekvő indonéz szigetcsoport lakói. Kína után a 260 milliós Indonézia a világ második legnagyobb szeméttermelője évente mintegy 3,2 millió tonnával, amiből 1,29 millió tonna szennyezi az óceánokat.
A takarítási művelet az Ezer-szigetek nevű korallokkal öveze...
Folytatódik a cetek tömeges partra vetődése Új-Zélandon
Újabb 51 partra sodródott gömbölyűfejű delfin pusztult el Új-Zéland partjain, alig egy héttel az után, hogy 145 állatot vesztette életét a csendes-óceáni szigetállam egy távoli partszakaszán.
Az új-zélandi környezetvédelmi minisztérium (DOC) azt közölte, hogy mintegy 90 gömbölyűfejű delfin vetődött partra a Chatham-szigeten lévő Hanson-öbölben. M...
Közel egymillió focipályának megfelelő erdőt irtottak ki az Amazonas-medencében
Közel egymillió focipályának megfelelő erdőt vágtak ki 2017 augusztusa és 2018 júliusa között Brazíliában a hivatalos adatok szerint – hívta fel a figyelmet a Greenpeace nemzetközi környezetvédelmi szervezet.
Ebben az időszakban 7900 négyzetkilométernyi fás területet taroltak le, ami 13,72 százalékos növekedés a korábbi adatokhoz képest. Az esőer...
A modern ember idejében is élt még a szibériai “unikornis”
A modern ember idejében is élt még a szibériai "unikornis", egy kihalt orrszarvú faj, amely legalább 39 ezer évvel ezelőttig létezett, azaz jóval tovább, mint azt eddig vélték. Az állat hosszú tülköt viselt az orrán. Új bizonyítékok szerint a megtermett állat valószínűleg azért halt ki, mert túl válogatós volt táplálkozáskor. A tudósok szerint ha sikerü...
Vadkamera rögzítette egy hiúz és egy róka találkozását az Aggteleki Nemzeti Parkban
Az Aggteleki Nemzeti Park erdős részein éjszaka sem áll meg az élet, a területen élő állatok ilyenkor aktívak igazán. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint Szabó Ádám nagyragadozó kutató vadkameráinak legújabb felvételei, melyeken a kifejezetten ritkán észlelhető hiúzok egy-egy példánya figyelhető meg.
A kihelyezett kameracsapdáknak köszönhetően láthatunk...
Különleges négyes ikrek – fehér tigrisek születtek a győri állatkertben
Különleges jövevények, fehér tigrisek látták meg a napvilágot október közepén a győri Xantus János Állatkertben. A négyes ikrek, két fiú és két lány, teljesen egészségesek és szépen fejlődnek.
Az intézménybe az első fehér tigris, Raul 2012-ben érkezett egy tenyészprogram keretében. Őt követte párja, Jázmin egy görögországi állatkertből. Már korábban is...
Hamarosan landol a Marson az InSight űrszonda – élőben követhetjük a műveletet
Hamarosan, közép-európai idő szerint 21 óra körül landol a Marson az InSight robotgeológus űrszonda, az érdeklődők az amerikai űrkutatási hivatal honlapján és a közösségi médiaplatformokon élőben követhetik a műveletet - jelentette be a NASA.
NASA InSight Mars Landing Coverage
It's #MarsLanding Day! Today, our NASA InSight spacecraft blazes into...
Tömeges partra vetődés Új-Zélandon – több mint 140 gömbölyűfejű delfin pusztult el
Száznegyvenöt gömbölyűfejű delfin pusztult el a hétvégén Új-Zéland egy távoli partszakaszán az állatok tömeges partra vetődését követően. A környezetvédelmi minisztérium (DOC) közlése szerint az Új-Zéland déli részén található Stewart-szigeten partra vetődött tengeri emlősöket egy közelben kempingező túrázó fedezte fel.
A DOC szerint az állatok f...
Közelebb csúszott egymáshoz Új-Zéland két szigete egy súlyos földrengés hatására
Egy két évvel ezelőtti súlyos földrengés hatására fél méterrel közelebb csúszott egymáshoz Új-Zéland Északi - és Déli-szigete.
A 2016. november 14-én bekövetkezett, a Richter-skála szerinti 7,8-as erősségű rengés megrázta a vetődési vonalakat, vagyis a Föld felszínének tektonikus törésvonalait is. Ezáltal a Déli-sziget 35 centiméterrel eltolódott...
Időnként teljesen megújítják dalukat a hosszúszárnyú bálnák
Néhány évente teljesen megújítják dalukat az ausztrál hosszúszárnyú bálnák. A kutatók a keleti partvidéki állatok dalának elemzésekor megfigyelték, hogy a hím populáció által kiadott hangok alkalmanként teljesen megváltoznak.
A Queenslandi Egyetem és a St. Andrews Egyetem tudósai 13 év felvételeit elemezve azt találták, hogy a hosszúszárnyú bálnák (Meg...