Virtuális valóság – avagy az emberiség új korszaka

A VR technológia az egyik legfrissebb innovációját képzi a digitális világnak. Bár még nagyon kiforratlan, hatalmas igény van rá és rohamosan fejlődik. Ez számtalan előnnyel jár, viszont rengeteg hátulütője is lehet. Beláthatatlan, hová vezet mindez idővel, azonban lehet, hogy eljön az idő, amikor nem tudjuk majd kizárni a mindennapjainkból.

Áldás vagy átok?

Bármely technológia számtalan pozitív hatással lehet civilizációnk fejlődésére – pusztán attól függ, mennyire érettek használatára az emberek. A VR (Virtual Reality), azaz virtuális valóság pedig az egyik legfrissebbnek számít folyamatosan gyarapodó újításaink között. Ezzel a technológiával olyan alternatív digitális valóságba léphetünk be, amely szinte testen kívül élményeket eredményez.  Akik szerint ez csupán a jövő zenéje, azok viszont tévednek. Épp elég egy VR szemüveg beszerzése, illetve a mindannyiunk zsebében ott lapuló okostelefon ahhoz, hogy képet kapjunk az egészről. Valójában már ilyen szemüvegeket is megtalálhatunk minden nagyobb áruház kínálatában. Példának okáért az Alza termékei között is rábukkanhatunk nem egy ilyen konstrukcióra. Sokat tanulhatunk a VR révén, hiszen idővel akár különféle edukációs programokban is részt vehetünk, mint a tánc- vagy síoktatás. Tehát tény, hogy máris számtalan előnyével szembesülhetünk. Azonban ott az árnyék e felett is… Sokak szerint, ahogyan az internet függőséget okoz, továbbá a közösségi média elidegenít, úgy a VR is végül a Mátrix című filmben látott életvitelt hozza majd magával. Ahogyan azt az imént is említettük, ez csupán a felhasználóktól függ. Viszont kétségtelen, hogy különféle technológiák használatába belekényszeríthet a társadalmi akarat.

Érdemes tartanunk tőle?

Ezt a kérdést nem túl egyszerű megválaszolni, a társadalmi felelősség ugyanis többet dob a latban, mint maga a technológia. Ha a hatalmi pozícióban lévők belekényszerítés helyett észszerű felhasználásra sarkallnak, biztosan nem lesz okunk félelemre – ellenben számtalan csodás élményben lehet részünk. Minden esetre megéri saját magunknak is kísérletezni vele észszerű keretek közt. Az egyik legnagyobb baj a digitális függőségek kapcsán ugyanis a mentális problémákból fakad. Így akkor érdemes csupán belevetni magunkat a különféle virtuális világok rejtelmeibe, ha az nem valamilyen menekülést jelent számunkra a valóságtól – és persze képesek vagyunk megálljt parancsolni saját magunknak.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!