Szerencsejáték-függőség – hogyan észleljük a tüneteket, és mit tegyünk ellene?

A különféle szerencsejátékok rendkívül élvezetesek és bizonyos esetekben kifizetődőek is lehetnek. Azonban pontosan ezen tulajdonságaik miatt olykor addiktívak, ezért sokan áldozatává válnak a játéknak. A legfontosabb lépés, amit ez ellen tehetünk, a prevenció. Ha viszont mégis beleesünk a csapdába, jobb idejekorán felismernünk.

A mindennapokban jelen lenni

Természetesen az még nem számít a függőség egyértelmű jelének, ha a mindennapok során eszünkbe jut kedvenc szerencsejátékunk. Azonban az már igen, ha nagyobb érdeklődést mutatunk felé, mint az életünk fontosabb dolgai kapcsán. Általánosan elmondható a különféle függőségekről, hogy nem csupán a tevékenység végzése közben, de a mindennapok eseményei során is egyfajta izolációt idéznek elő a függő és körülötte lévő világ között. Tehát ha úgy érezzük, nem tudunk megfelelően koncentrálni a munkában, vagy élvezni a családi és baráti összejöveteleket, mivel leginkább a játékon jár az eszünk ilyenkor, akkor már fennáll bizonyos fokú függőség nálunk.

Felmerülő anyagi problémák

Itt nem kell feltétlen arra gondolnunk, hogy eljátsszuk az autónkat vagy a házunkat kártyán. Azonban máris egy intő jel, ha a játékestre félretett keretünk határait képtelenek vagyunk betartani. Persze egyszer-egyszer előfordulhat mindenkivel, ez még nem feltétlen a függőség jele. Ha viszont rendszeressé válik, akkor biztosra vehetjük, hogy a függőség egyik korai fázisát észleljük.

Nehezünkre esik a játéktól távol maradni

Míg az előző szint leginkább a függőségek kezdeti szakaszait jellemzik, addig egy jóval előrehaladottabb tüneti jelző, mikor nem tudunk nemet mondani a játékra. Vannak, akiknél akár szó szerint fizikai fájdalmat is okozhat, ha nem élhetnek a szenvedélyüknek. Ebben a szakaszban már a kontroll teljes hiánya a jellemző. Tisztában vagyunk vele, hogy rossz döntéseket hozunk, mégsem tudunk tenni ellene. Itt már nem pusztán fókuszt veszítjük el a mindennapi feladataink során, de ténylegesen távol maradunk kötelességeinktől.

Mit tehetünk ilyenkor?

Amennyiben enyhébb tüneteket észlelünk magunkon, érdemes távol maradnunk a szerencsejátékoktól, amíg azok meg nem szűnnek. Ha viszont komolyabb szimptómákat érzékelünk, akkor feltétlen forduljunk szakemberhez, illetve avassuk be a hozzánk közel állókat is.

A fent felsoroltak ellenére a fogadás élőben vagy a rulett nagyon szórakoztató tevékenységek – és egyáltalán nem ördögtől valók. Viszont, mint az élet nagyon sok más területén, itt is felelősségteljes hozzáállást kell tanúsítanunk a játékhoz. Talán az alkoholhoz lehet hasonlítani ezt is. A minőségi borok kóstolása egy élvezetes, kifinomult hobbi és ráadásul rendkívül egészséges is. Mégis sokan a saját pszichológiai problémáik miatt képesek az italt hibáztatni, amiért nem megfelelően állnak ahhoz. A borok például évezredek óta az emberiség kultúrájának részét képzik, az alkoholizmus mégis elenyésző számban van jelen a társadalomban. Tehát nem mondhatjuk ki azt, hogy az ital a hibás, mikor az alkoholos italok minden étteremben jelen vannak – ezzel szemben a fogyasztók közül nagyon kevesen válnak függővé tőlük.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!