OLED technológia, a televíziózás csúcsa

A műszaki világ rohamos fejlődésének lehetünk tanúi nap mint nap. Ha bemegyünk egy műszaki cikkeket árusító üzletbe, ott tárul csak elénk igazán a tény, hogy már minden téren újabbnál újabb technológiák ütik fel a fejüket. Nincs ez másképp a televíziókkal sem. Elképedve figyelhetjük a hatalmas képernyőket és az eszméletlen képminőséget. Jelenleg a tévéknél az OLED technológia jelenti a csúcsot, ha a képminőségről van szó.

De mik is az OLED televíziók és miért érdemelték ki ezt a vezető szerepet?

Az OLED egy olyan televíziókban alkalmazott technológia, amely szerves fénykibocsátó diódákat használ a képek megjelenítéséhez a képernyőn. Ennek az az előnye, hogy elektromosság hatására minden dióda önállóan világít, ami széles színskálát eredményez. Amennyiben az elektromosság megszűnik, a diódák kikapcsolnak. Amikor a dióták egy bizonyos hányada dolgozik, egy adott része pedig nem, az OLED tévék által megtapasztalhatjuk az igazi, mély és eredeti feketét, és a gazdag élénk színeket.

Az OLED tévék valóban élvezhető tévézést tesznek lehetővé, hiszen nagyon reális hatást keltenek. Ennek a technológiának köszönhetően, hogy az egyes képpontokat külön lehet kapcsolni, a fekete valóban fekete lesz, és a színek széles skálájával találkozhatunk televíziózás közben.

Az OLED tévék nagy előnye továbbá, hogy a valaha gyártott legenergiatakarékosabb televíziózást teszik lehetővé. A diódák megvilágításához nagyon kevés elektromosság is elegendő. Működése rendkívül hatékony, hiszen a kijelzője nem igényel semmilyen elektronikát és áramkört sem. Amiatt, hogy a fekete szín előállításhoz nem használ energiát, ilyenkor egyszerűen csak kikapcsolja az adott képpontot, mondhatjuk, hogy használat közben is energiát takarít meg.

Az ilyen készülékek különlegessége, hogy a képernyő betekintési szöge rendkívül széles. Ez azért van, mert az OLED képpontok saját fényt és színt bocsátanak ki. Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy széles szögből nézhetők úgy, bármiféle fényveszteség is történne.

Az OLED televíziózási technológiánál igen gyors a válaszidő. De mit is jelent ez pontosan? Azt, hogy mennyi időre van szüksége minden egyes diódának, hogy átváltson a bekapcsolt és a kikapcsolt állapot között. Mivel itt igen rövid ez az idő, a kép egy csöppet sem homályos. A ma kapható TV-technológiák közül az OLED mindenképpen győztesnek tekinthető ebből a szempontból is. Az ilyen készülékek kevesebb kékfényt bocsátanak ki, ennek következtében a szemet is kevésbé terhelik.

Az OLED panelek előnye még, hogy könnyű súllyal és innovatív megjelenéssel rendelkeznek. A televíziók igen vékonyak. Ez annak köszönhető, hogy ez a technológia nem igényel háttérvilágítást, ami jelentősen javít az eddigi súlyán és karcsúságán is. Az OLED tévék emiatt nagyon jól mutatnak a modern és egyszerűen berendezett otthonokban.

Valóban beégnek az OLED tévék vagy sem?

Ha az OLED tévék kerülnek szóba, bizonyára azonnal a szellemképesedés és a beégés kérdése is felmerül bennünk. Az ilyen technológiának ez egy lehetséges hátránya lehet. De vajon a gyakorlatban valóban fenyeget ez a veszély?

Beégésről akkor beszélünk, ha a képernyő örökké megőrzi azt a képtartalmat vagy annak egy adott részét, amit hosszabb ideig folyamatosan kivetít. A szellemképesedésről akkor beszélünk, ha ez a zavaró tartalom egy idő után eltűnik. Ilyen lehet például egy csatorna logója.

Az OLED tévék megjelenésük óta azonnal célkeresztbe kerültek az említett jelenségek miatt, hiszen ez a technológia valóban teret engedhet ennek a veszélynek. Azonban a gyártók, hogy ezt megelőzzék ezt a problémát, különböző technológiákat dolgoztak ki, amelyek megóvják televíziónkat ettől a veszélytől. Ilyen a képpontos eltolása is, hogy adott időnként az elektronika automatikusan frissíti a pixelek tartalmát.

Ésszerű és kiegyensúlyozott használat mellett nem kell tartani ettől a veszélytől.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!