Magyarország legnagyobb naperőművét építi meg Bükkábrányban a Mátrai Erőmű

Húsz megawattos fotovoltaikus erőművet létesít Bükkábrányban a Mátrai Erőmű, amely egy kisebb várost is el tud majd látni villamos energiával. A beruházás alapkövét a héten rakták le. A környezetbarát létesítményt egy bányaművelés után rekultivált, korábbi meddőhányó 33 hektáros területén építik meg, és Magyarország legnagyobb naperőműve lesz.

Forrás: Mátrai Erőmű

A legújabb technológiával készülő, költséghatékony fotovoltaikus erőmű mintegy 64 ezer, egyenként 355 watt névleges teljesítményű, fixen elhelyezett polikristályos napelemből áll majd. A naperőmű mintegy 4 ezer háztartást lesz képes ellátni villamos energiával. A próbaüzem a tervek szerint decemberben kezdődhet, az üzemszerű működés 2019 tavaszától indul. A beruházást a Mátrai Erőmű 25 százalékban saját erőből, 75 százalékban pedig bankhitelből fedezi.

Valaska József, a Mátrai Erőmű Zrt. igazgatósági elnöke a beruházás kapcsán kifejtette: a megújuló energiatermelési fejlesztésekkel olyan beruházási koncepciót kívánnak megvalósítani, amely mellett megőrzik piaci pozíciójukat. A vállalat kívánja 2030-ban is előállítani az itthon fogyasztott áram 15 százalékát, ami a hazai termelés ötödét jelenti – hangsúlyozta.

Forrás: Mátrai Erőmű

Az erőmű a 2030-ig szóló fejlesztési stratégiájával a következő évtized kihívásaira készül fel, amely a hagyományos lignit-biomassza-gáz alapú termelési szegmens eredménytermelő képességének helyreállítására és megőrzésére irányul. Mivel a szénkorszak a következő évtizedben véget ér, az Opus Global Nyrt. érdekeltségébe tartozó vállalat elsősorban a megújuló energiatermelésben, a rendszerszabályozásban és az energiatárolásban tervez komoly beruházásokat, hogy megőrizze stratégiai szerepét a hazai piacon, és megóvja a munkahelyeket a térségben.

Az elfogadott fejlesztéspolitika értelmében a vállalat két, összesen 40 megawatt teljesítményű naperőművet létesít a közeljövőben. A bükkábrányi létesítmény mellett már készítik elő a halmajugrai fotovoltaikus erőmű-beruházást is. Emellett tervezik egy, a települési hulladékból előállított hazai tüzelőanyag kétharmadának hasznosítására alkalmas, ezért nemzetgazdasági szempontból is kiemelt jelentőségű termelőegység megépítését.

Illusztráció (Forrás: Wikimedia Commons/Σ64)


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!