Az isiász egy kellemetlen jelenség: akkor alakul ki, amikor az ülőideg irritálódik vagy nyomás alá kerül. A fájdalom a deréktájról indul, majd végigfut a faron, combon, lábszáron, egészen a lábujjakig. A csípő környékén vagy a gerinc alsó részén van a probléma – mégis a lábban jelentkeznek a tünetek, mintha a fájdalom játszana bújócskát a testben.
A Medimarket webáruház nem múló isiász kezelésére is kínál megoldásokat. Ha érdekli az alternatív, gyógyszermentes és beavatkozások nélküli lehetőség, akkor érdemes tájékozódni. Nézzük meg részletesen, hogy mivel jár az ülőideg zsába, és hogyan enyhíthetők a tünetei.
A jellegzetes tünetek
Az isiász fájdalma változatos lehet: éles, szúró, égő vagy éppen lüktető érzésként jelentkezik. Mozgásra, tüsszentésre, köhögésre erősödik, az ülés pedig dob egy lapáttal a kellemetlenségekre. Van, hogy zsibbadás, bizsergés vagy akár izomgyengeség is érezhető, ami már a járásra is kihat.
Ha pedig nagyon erős az idegi érintettség, akkor a szervezet reflexesen megkeményedik – ettől bizonyos mozdulatok, mint a hajolás vagy emelés, nehézségekbe ütközik. Ha nagyon elhatalmasodik, akár vizelet- vagy széklettartási zavar, esetleg bénulás is előfordulhat – ezt már nem szabad félvállról venni, mindenképpen azonnali orvosi beavatkozás szükséges.
Milyen formája lehet?
Az isiász kétféleképpen jelentkezhet. Az akut eset hirtelen jön, és általában pár nap vagy hét alatt enyhül. A krónikus fajtája pedig hónapokon, akár éveken át is fennállhat, sokszor ismétlődő vagy kitartó fájdalom formájában.
Sokféle tényező állhat az isiász mögött. Előfordul, hogy a porckorong kiboltosul és nyomás alá kerül az ideg, de lehet a gerincoszlop deformitása, beszűkülése vagy épp egy feszes izom is a kiváltó ok. Sőt, akár egy baleset vagy leesés is lehet ludas. Ezeket a háttereket csak alapos orvosi vizsgálattal lehet kideríteni.
Miért „sugárzik” a fájdalom?
Az ülőideg testünk egyik leghosszabb „kábele”, amely a gerinctől egészen a lábujjakig fut. Ha érintetté válik, nem csupán a kiváltó helyen érezhető a fájdalom, hanem az egész lefutás mentén – ez magyarázza a kisugárzó érzéseket.
Mit tehet otthon?
Házilag is sokat tehet állapota javításáért. A jegelés és meleg párna váltogatása csillapíthatja a gyulladást és lazíthatja az izmokat. A helyes testtartás és a rendszeres, kíméletes mozgás – például séta a friss levegőn vagy egy árnyas erőben – sokat segít a gerinc rugalmasságának megtartásában. A speciális torna erősíti a gerinc körüli izmokat, míg az izomstimuláció célzottan oldja a merevséget.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Ha a fájdalom néhány hét alatt nem tűnik el, netán erősödik, vagy zsibbadás, izomgyengeség lesz érezhető, érdemes szakemberhez fordulni. A diagnózisnak része lehet a fizikális vizsgálat, de képalkotó vizsgálatok – mint a röntgen vagy MRI – is gyakorta része az alapos kivizsgálásnak.
Az isiász kellemetlen, ám szerencsére jól kezelhető állapot. Ha időben lép, a helyes otthoni kezeléssel és a szakértői támogatással orvosolható.