Három égitest, amelyet láthatsz a megfelelő távcsővel!

Az asztronómia szépséges foglalatosság. Az univerzum rejtélyeit tárja fel előttünk, amelynek sok kérdésére a mai napig nincs is biztos válasz . Ezért ha ezt a hobbit választjuk, akár mi is részesei lehetünk a felfedezésének, és ki tudja? Talán pont mi leszünk azok, akik egy ismeretlen csillagot találnak az égen… Ha pedig kezdőként szeretnénk belemerülni ebbe az elfoglaltságba, mindenképp keressük meg ezt a három égitestet.

Hold – örök klasszikus a kezdők számára

A Hold a közelsége miatt már egy teljesen alap teleszkóp segítségével is csodálatosan megfigyelhető. Elképesztő részletességgel rajzolódnak ki előttünk azok a kráterek, tengerek (megszilárdult lávával borított síkságok), hegyek és más formák, amelyeket szabad szemmel csak foltként láthattunk. Kezdőként már csak azért is jó ezzel az égitesttel foglalkozni, mert segít abban, hogy megfelelően beállíthassuk, megismerhessük a távcsövünket, hiszen a Hold nem nagyon téveszthető szem elől, ellenben más objektumokkal. Ráadásul a Hold sokféle arcát mutathatja. Telihold idején a kelő Hold csodás vörösben izzik, néha sárgás, vagy fehéres árnyalatú, alakját pedig a megvilágítástól függően változtatja (fázisok). Jó megfigyelési lehetőség pontosan ezért a gyerekek számára is.

Szaturnusz – gyűrűs szépség, ami azonnal felismerhető

A Szaturnusz megtalálásához azért nem árt egy csillagtérkép, viszont ha beállítottuk , csodás látványt nyújthat. Ez az égitest az egyetlen olyan, távcsővel is megfigyelhető bolygó, amelynek jól láthatóak a gyűrűi már kisebb felbontású távcsövekkel is. A Szaturnusz ezért szintén jól megfigyelhető égitest, ráadásul rendkívül izgalmas a gyűrűs felépítésével. A Szaturnusz látható szabad szemmel is, azonban a jég- és sziklatörmelékből álló gyűrűjét csak távcsővel pillanthatjuk meg. Amatőr távcsővel ugyan nem látjuk elég részletesen, viszont profi távcső felfedi a bolygó részleteit is, hiszen egy igen nagy égitestről van szó, ami ezért jól tanulmányozható, ráadásul csodás fotókat készíthetünk róla.

Jupiter – az izgalmas gázbolygó

A Jupiter szintén izgalmas látványt nyújthat a kezdő csillagász számára. A mozgó gázfelhők, a Jupiter felhősávjai kiválóan láthatóak már egy kezdőknek való távcsővel is. A legnagyobb bolygóként igazán részletesen figyelhető meg ez az égitest. Meglepő lehet, de ez a bolygó az egyik legfényesebb ismert égitestünk és valójában lapított gömb alakja van, ami a gyors forgás miatt alakult ki. A Jupiter ráadásul 79 holddal is rendelkezik, amelyek közül a négy legfényesebb négy (a Galilei-holdak) már egészen kis távcsővel, kis nagyítással is látható.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!