A világ legszórakoztatóbb hobbija, az olvasás

Olvasni újra trendi. Hogy mi ennek az oka? Például az, hogy az olvasás és a könyv az egyik legjobb és talán legköltséghatékonyabb módja az időtöltésnek. A szórakoztató irodalom műfajok színes tárházát kínálja az olvasói számára, amelyben mindenki megtalálja az ízlésének, hangulatának megfelelőt.

Olvasson a testi-lelki egészségért!

Az olvasás az egyik legkitűnőbb stresszoldó a kutatások szerint. Már napi 30 perc könyvolvasással töltött idő csökkenti a stressz szintjét a szervezetben. Segítségével kiszakadhat a hétköznapok rohanó világából. Az olvasás egyszerre szórakoztat és tornáztatja az agyat. Egyszerre tanulás és kikapcsolódás. Vagyis a folyamatos művelésével jót tesz a testének és lelkének egyaránt.

Ahhoz azonban, hogy tényleg szórakoztatóvá is váljon, mindenkinek meg kell találnia a számára leginkább kikapcsoló műfajt. Ebben tudnak segíteni a szórakoztató irodalom kategóriába sorolható könyvek. 

Szórakoztat is és irodalom is. Mi az?

A szórakoztató és a szépirodalom között nagyon nehéz éles különbséget tenni. Sokszor nem is maga a szerző dönti el, hogy hová akar sorolódni, hanem megteszik helyette a marketingesek vagy az olvasótábora.

Alapvetően annyi azért elmondható, hogy a szórakoztató művek általában cselekményközpontúak. Azaz nem rejtenek mögöttes, esetleg komolyabb mondanivalót, hanem egyszerűen csak egy valamilyen szempontból érdekes történést mesélnek el. Jellemző rájuk, hogy könnyen és gyorsan fogyaszthatóak, mert nyelvezetük és felépítésük egyszerűbb, átláthatóbb. Arra szolgálnak, hogy igazi kikapcsolódást nyújtsanak egy-egy fárasztó nap után. 

Általánosságban az is elmondható róluk, hogy az érzelmekre hatnak. Méghozzá az alapvető érzelmekre, mint például az örömre, a szomorúságra, a haragra, az undorra és a félelemre. Ez utóbbi kettő pedig az igencsak népszerű krimi és thriller műfaj által megmozgatott reakció. Ez a két stílus az első detektívregények megjelenése óta töretlenül hódít a könyvszeretők körében. A Mai-Könyv.hu webshopjában krimik és thrillerek széles kínálatából válogathatnak kedvükre.

A krimi és ami mögötte van

A pszichológusok azt mondják, hogy az emberek azért szeretnek krimit olvasni, mert az a legfőbb félelmeikkel szembesíti őket. Azzal, hogy a bűnt a könyv lapjain keresztül beengedik az otthonukba, valójában szembenéznek a félelemmel, de azzal a biztos tudattal, hogy a végén ott vár rájuk a feloldozás. Egy krimiben ugyanis a morális elvárásokat is szokás kielégíteni, azaz a bűnös a történet végén meg kell, hogy kapja büntetését. Ráadásul ez a műfaj egyfajta rejtvényfejtésként is funkcionál. Az olvasó maga is bevonódik a történetbe és a megoldáskeresésbe, ezzel kvázi részt vesz a nyomozásban. Ettől pedig az olvasót intellektuális izgalom töltheti el. 

A történet végi csattanók pedig szintén az egyik alapvető emberi érzelemre, a meglepetésre hatnak. De csak abban az esetben, ha az olvasó kibírta és nem lapozott hátra, hogy idő előtt felfedje az elkövető kilétét.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!