A klíma beltéri egység helye az otthonunkban

Egy minőségi klímaberendezéssel sem biztos, hogy a kívánt eredményt érhetjük el, hiszen ha rosszul választod meg a beltéri egység helyét, üldögélhetsz a huzatban ahelyett, hogy a légkondicionálás jótékony hatásait élveznéd.

Még a szükséges teljesítményt is befolyásolja a megfelelő elhelyezés, melyhez mindenképpen figyelembe kell venni a lakás vagy ház alaprajzát, a szobák és falak egymáshoz viszonyított helyét.

Hol helyezzük el a beltéri egységet?

Az ingatlan tagoltsága szabja meg, hogy hány darab és milyen teljesítményű Komfort Plus klíma jelentheti az optimális megoldást.

Azt is végig kell gondolni, mely helyiségekben van szükséged klimatizálásra, a leggyakoribb választás természetesen a nappali, hiszen a legtöbb időt itt tartózkodnak a legtöbben, de van, aki a hálószobában is igényt tart egy berendezésre.

Ki kell találni, hogy a klíma elsődlegesen a szoba melyik részére irányuljon, ha a kanapét vagy az étkezőasztalt célzod direktbe, annak könnyen megfázás, hosszabb távon ízületi bántalom lehet a vége.

Az is fontos, hogy mi fut a falon vagy azon belül, a fűtéscsöveket, illetve áthidalókat mindenképpen kerülni kell.

Klasszikus esetben a beltéri egység hossza 0,8 és 1 méter között van, a magassága ennek kb. harmada. Az is fontos, hogy a szereléshez is hagyj helyet, tehát a plafon alatt legalább 15-20 centit érdemes kihagyni, hogy minden alkatrész hozzáférhető legyen.

 Pár szó a kültéri egységről

Legyen szó mono- vagy multi split klímáról, a rendszer működéséhez mindenképpen szükséged lesz egy kültéri egységre is. Minél távolabb helyezkedik el a két egység egymástól, az őket összekötő vezeték plusz anyagköltsége és az addicionális munkadíj miatt annál nagyobb beruházással kell számolni, illetve a túl nagy távolság a működési hatékonyságra is negatív hatással lehet, és a kondenzvíz pangásával is nagyobb eséllyel kell számolni, ami pedig a kórokozók elszaporodásához is vezethet.

Klíma és egészség

A klímaberendezés – megfelelő használat mellett – inkább pozitív hatást gyakorol az egészségre, lévén, hogy javítja a belélegzett levegő minőségét.

Viszont ha például mohón túlhűtöd a helyiséget, számolnod kell a nyári megfázás jelentette kellemetlenségekkel. Komoly csábítás a kánikulából a hideg szobába lépni, de a pár percnyi felüdülés messze nem éri meg a napokig tartó betegeskedést. A baktériumok, ha a megfelelő karbantartást elvégezték, még ebben az esetben sem a berendezésből származnak, a hideg viszont katalizátorként működik az elszaporodásukban.

Ha a megfázásig szerencsésen nem is jutsz el, a túl nagy hőingadozás már önmagában is komoly terhelést jelent a szervezetednek, amely terhes nők, idősek, krónikus betegek esetében beláthatatlan következményekkel is járhat. A túl hideg szobában az orr nyálkahártyája könnyebben kiszárad, ezáltal rontja a közérzetet, hosszabb távon pedig akár krónikus ízületi gyulladáshoz is vezethet.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!