Tudnivalók a kutyákra jellemző húgykövességről

A húgykövesség egy igen gyakori betegség a kutyáknál, amelyet a húgyutakban lerakódó ásványi részecskék okoznak. A probléma különböző mértékben és tünetekben testesül meg, súlyos esetben pedig akár végzetes is lehet. Nézzük meg, mi okozza a húgykövességet kutyáknál, és mit lehet tenni ellene!

Ezért veszélyes a húgykövesség

A kövek megjelenhetnek a vesékben, a húgyvezetőben, a húgyhólyagban és a húgycsőben is. Ezeknek a szerveknek aztán a falához dörzsölődnek a kövek, állandó gyulladást tartva fenn ezzel. Vizelési nehézséget, de akár teljes elzáródást is okozhat, amely pedig már életveszélyes állapot. 

Kialakulásának megelőzésében nagy szerepe van a kellő folyadékfogyasztásnak és a táplálkozásnak. A BioZoo.hu webshopban kapható száraztáp 100%-ban természetes anyagokat tartalmaz, így abszolút egészséges és rendszeres fogyasztásával elkerülhető a húgykövesség. 

Ezek a betegség okai

A kutya húgykövesség megjelenésének esélye a túl magas fehérjetartalmú és kalciumban, illetve magnéziumban gazdag ételek rendszeres fogyasztásával növekedhet. Ugyanilyen kockázattal jár a túl kemény víz is. Ezért nem kaphat egy kutya például ásványvizet sem. 

A kis termetű kutya (pl. a mopsz, a yorkshire terrier, a bulldog, a cocker spániel stb. esetén) genetikailag hajlamosabb a betegségre. De leginkább a dalmatákra jellemző a kutya húgykövesség. A kadmiummal való gyakori érintkezés ugyancsak növeli a kockázatot. Erre kutyák esetén a dohányfüst belélegzésével van esély. 

Ezek mellett a mozgáshiány és bizonyos bakteriális fertőzések is előidézhetik a húgykövességet. Az a kutyus, amely keveset mozog, vizeletet üríteni is ritkábban megy ki, ez pedig kedvez a húgykövek megjelenésének. Minél idősebb továbbá egy kutya, annál nagyobb eséllyel alakul ki nála húgykövesség.

A betegség tünetei és kezelése

Abban az esetben gyanakodhatsz arra, hogy kutyád húgyköves, ha gyakran vizel keveset, nem a megfelelő helyen végzi el a dolgát, erőlködik ürítés közben, esetleg véres a vizelete, vizeletcsepegés lép fel vagy súlyos esetben akár a vizelésre való teljes képtelenség is előfordulhat. Az említett tünetek észlelése esetén érdemes azonnal állatorvoshoz fordulni. 

A betegségtől való megszabadulás módja a húgykövek típusától függ. Ha például a kövek a húgycsőben vagy a húgyvezetékben vannak, műtétre van szükség. Más esetben – struvit kövek esetén, amelyek baktériumok miatt alakulnak ki – a speciális étrend bő folyadékfogyasztással kiegészülve is elegendő lehet. 

A betegség súlyos, sőt, akár végzetes is lehet, így fontos a tünetek időben való felismerése és a mielőbbi orvoshoz fordulás, hiszen komoly esetben azonnali műtétre is szükség lehet. Megfelelő étrenddel és rendszeres mozgással azonban jó eséllyel megelőzhető a húgykő kialakulása!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!