Aloe vera – a természet zöld csodaszere

Sokrétűen alkalmazható gyógynövény, elősegíti a sebgyógyulást, védi a bélrendszer épségét, hidratálja a bőrt, s lehet akár a szoba dísze is– az orvosi aloé, ismertebb nevén aloe vera számos, egészségre való jótékony tulajdonságának köszönhetően a leggyakrabban felhasznált gyógynövények egyike.

1. Lándzsás levelű, zselés gyógynövény

Az aloe vera húsos, lándzsa alakú levelei akár a fél méteres hosszúságot, a növény összmagassága pedig az egy métert is elérhetik. A húsos, lándzsa alakú levelek zöld színben pompáznak, helyenként enyhén sárgás foltokkal tarkítva. A levelek belsejében található az aloe vera-alapú termékek fő összetevőjét képező zselés, áttetsző gél, melyet a vékony, latexnek nevezett, sárgás színű réteg véd.

A kesernyés ízű, vékony védőréteg a benne található aloin nevű vegyületnek köszönhetően mérgező hatású, így a levél kemény borításához hasonlóan eltávolítandó a növényről. A kapott zselét felkockázzuk, majd jól átmossuk, megtisztítva a szennyeződésektől és a mérgező anyagoktól – az aloe-zselé ezután alkalmazható, fogyasztható.

2. A szervezet védekezőképességének támogatása

Magas antioxidáns-tartalmának köszönhetően az aloe vera természetes immunerősítő – a benne található polifenolok felveszik a harcot a szervezetben lévő szabadgyökökkel szemben. A szabadgyökök olyan instabil szerkezetű, ártalmas vegyületek, melyek behatolnak a sejtmagba, megváltoztatva a sejtosztódásért felelős DNS-programot, ezáltal károsítva a sejteket, szöveteket és szerveket.

Oxidatív stressznek nevezzük azt az állapotot, amikor a szervezetben lévő káros hatású szabadgyökök és az azok ellen harcoló antioxidáns vegyületek aránya nagymértékben a szabadgyökök javára fordul. A szabadgyökök szervezetben való túlszaporodása daganatos betegségek kialakulásához vezethet.

A polifenolokban gazdag aloe vera ORAC-értéke 2400, így a magas antioxidáns-tartalmú növények közé sorolható.

3. Az emésztőrendszer egészségének megőrzése

A szervezet megnövekedett vízvisszatartása és a nem megfelelően működő bélrendszer a testsúly gyarapodását eredményezik. Intenzív, laxatív hatásának köszönhetően az aloe vera segíti a vízkiválasztást és óvja a belek egészségét, ezáltal hozzájárul a normál testsúly megőrzéséhez.

Emésztőrendszert támogató hatása ezen kívül a benne található acemannánnak is köszönhető – az acemannán olyan összetett szénhidrát, mely segíti a bevitt tápanyagok sejten belüli felszívódását.

A jótékony hatás elérésének érdekében az aloe verát fogyaszhatjuk sűrített koncentrátum, tea, illetve kapszula formájában is, vagy akár magában is, felkockázatott formában – természetesen előbb megszabadítva a zselét az azt védő, két külső rétegtől.

Aloe-vera termékek itt>>

4. Sebek, sérülések, égések ápolása aloe verával

Az aloe vera külsőleg is sokrétűen alkalmazható. Első és másodfokú égési sérülések esetében gél, vagy krém formájában a sérült bőrfelületre kenve fájdalomcsillapító hatással bír.

A kisebb bőrfelületi károsodások, horzsolások, csípések, vágások és egyéb sebek esetében az aloe vera nem csupán tünetenyhítő hatásával nyújthat segítséget, alkalmazásával megelőzhetők az esetleges fertőzések is. 

5. Természetes szépségápoló

Az aloe verát számos szépségápolási termék összetevőjeként is ismerhetjük, hiszen a pattanásos, gyulladt vagy zsíros arcbőr gyógyulásának elősegítése mellett kiváló hidratálóként is funkcionál. Stimulálja a kollagéntermelést, így természetes ránctalanítóként is alkalmazható.

Kollagéntartalma mellett az aloe vera szépségápoló hatása a benne található A-vitaminnak, vasnak, szelénnek és cinknek is köszönhető, valamint az esszenciális és nem esszenciális aminosavaknak, melyek a testfehérjék alapvető alkotórészei.

Külső használata esetén az aloe zseléjét valamilyen természetes olajjal együtt alkalmazzuk, például avokádóolajjal, kókuszolajjal, szőlőmagolajjal vagy répaolajjal.

6. Az aloe vera fogyasztása

Az aloe vera körülbelül 300 ismert fajtája közül nem mindegyik alkalmas emberi fogyasztásra, az ehető fajták között található az arborescenc, az aristata, a saponalia vagy a variegata.

Otthoni fogyasztását az 1. pontban bemutatott módon a külső rétegek eltávolításával kezdjük, a kapott zselés anyagból pedig aloe-italt, turmixot készíthetünk, de magában is fogyaszthatjuk a növénykockákat. 

Az adalékmentes, házi készítésű aloe-ital elkészítéséhez a felkockázott zselét ásványvízzel, vagy gyümölcslével turmixoljuk össze, majd fél órát pihentetjük. Egy kis citromlé, valamint ízlésünk szerint választott hozzávalók (alma, kiwi, gyömbér, mentalevél, őrölt lenmag) kiegészítésével tápanyagokban gazdag, színes aloe-turmixot készíthetünk.

Aloe vera termékek a Multi-vitamin.hu oldalon


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!