A legjobb oldalak szabadúszóknak

Mi lehet a szabadúszás, és miért érdekelne téged?

Szabadúszónak, vagy angol nyelvterületen freelancer-nek nevezzük azokat, akik nem alkalmazottként élik mindennapjaikat, hanem legtöbbször ad hoc alapon elnyert projekteken dolgoznak, a saját időbeosztásuk szerint.

Ez egy nagyon jól hangzó munkaforma, amit Magyarországon kevesen ismernek, és gyakran összekevernek azzal, aki szimplán csak elment vállalkozónak. Míg egy freelancer akkor dolgozik, amikor van mit, és úgy osztja be az idejét, amíg akarja, addig egy vállalkozó ugyanúgy 8, 10 vagy akár 12 órát dolgozik, hogy a felszínen maradjon, működjön a vállalkozás.

A másik dolog, ami miatt szabadúszónak lenni ma Magyarországon nem biztos, hogy megéri, az a maradiság. Ez egy olyan kétélű fegyver, ami kiölheti még a legjobbakból is a kreativitást. A cégek nem nagyon hisznek a home office intézményében, illetve nem szeretnek bajlódni külsős, megbízási szerződéssel dolgozókkal. Az emberek a környezetünkben pedig nem szeretik, ha valaki a hagyományosnak tekintett 8 óra munka, 8 óra munka, 8 óra alvás rendszerből kilépne. Szerencsére ezek a dolgok változnak, és egyre jobb szabadúszóként dolgozni Magyarországon – ha megtaláljuk a megfelelő adózást.

Miért is jó szabadúszónak lenni?

Azt a jelentős hátrányt leszámítva, hogy az ajánlataidban gyakorlatilag kilóra el kell adnod magad, és a munkát még így sem biztos, hogy megkapod, szabadúszónak lenni nagyon jó dolog. Nagy előny például az, hogy te magad osztod be az időd a rendelkezésre álló munka mennyisége, illetve a megbeszélt határidő figyelembe vételével.

A szabadúszás előnyei:

–     Rugalmas időbeosztás

–     Te osztod be milyen munkákat vállalsz

–     Te osztod be, mennyi munkát vállalsz

–     Közösen beszélitek meg a határidőket

–     Legtöbbször meg lehet állapodni az átlagnál magasabb órabérben.

Itthon találkozhattál már egy-két próbálkozó oldallal, akik szabadúszókat gyűjtöttek. Ezek az oldalak azonban nem kezdőknek valók, sőt úgy egyáltalán senkinek sem: lenyúlják jutalékkal a megrendelőt, és még tőled is jelentős százalékokat vonnak le. A következőkben bemutatok neked pár ilyen oldalt, amelyek még a jobbak közé tartoznak. De nem magyarországi üzemeltetésűek, és bizony ezek nem online casinók, hanem valódi, pénzkeresésre alkalmas helyek.

UpWork

Az UpWork platformja az egyik legrégebbi ebben az iparágban. Valójában e sorok írója is aktív használója, mivel már számos magyar vállalkozó és cég is megtalálta magának ezt a platformot. Az UpWork-ön szinte mindenféle munka elérhető, szövegírástól a feliratozásig és a honlap vagy logó tervezéséig mindent megtalálhatsz.

Nagy előnye az UpWork-nek, van egy úgynevezett „escrow” szolgáltatása, ami azt jelenti, hogy letétbe kell helyeznie a megbízónak a projekt díját (vagy egy részét), így biztosítva van a kifizetésed. Ehhez még hozzátársul az is, hogy van egy 14 napos automatikus elfogadási időszak is, vagyis ha beküldöd a munkát, de a megbízó nem reagál két hétig, automatikusan elindul a kifizetés irányodba.

Ezen az oldalon talán ami nagyon jó még, hogy van chat, van időkövető asztali alkalmazása, és számos módon kifizetési módjuk van.

De persze mindig van egy nagy „de”. Ebben az esetben ez a nagy de nem más, mint a jutalék kérdése: ha új szerződést kötsz egy megbízóval, az UpWork levesz 20% jutalékot amíg az adott ügyféllel el nem éred az 500 dolláros keretet. Ha eléred, akkor alacsonyabb jutalék. Hidd el, nagyon nem tetszett ez senkinek sem, amikor bevezették.

Ugyanakkor közben megjöttek a direkt szerződések: ezzel az új opcióval UpWork-ön kívülről hozhatsz ügyfelet, és csak 5% jutalékot kell fizetni, és nincs bent az 5 napos várakozási idő sem.

Freelancer

A Freelancer a második legnagyobb online munkaközvetítő szabadúszóknak. Eleinte jelen sorok írója is nagyon szerette használni, mert színes volt, szagos volt, és lehetett értelmes munkát találni rajta. Aztán jött a feketeleves. A Freelancert lehet nagyon szeretni és lehet nagyon utálni. Amikor jelentkezel egy projektre, és elnyered, nagyon figyelj oda, hogy mit fogadsz el! A Freelancer előre leveszi tőled a projekt jutalékot, ami a beállított értéktől függően akár tízezrekre is rúghat.

Számomra ami nem tetszik a Freelancerben az az, hogy az oldal igen lassú, tele van automatizált ajánlatokkal, amelyek újra és újra ugyanazokat a pocsék lehetőségeket kínálják: captcha begépelést pár centért óránként. A jobb munkákat pedig elviszik a cégek, és a profi, mindenkinek aláígérő indiaiak.

Fiverr

A Fiverr viszonylag új a szabadúszói piacon, igaz, idehaza nem nagyon ismerik, és nem is nagyon használják. Ha külföldi ügyfélkörre pályázol, akkor jó lehet, mivel kint nem csak szabadúszók, hanem nagy cégek is használják. Így aztán ha követed a neten található leírásokat, létrehozhatsz egy vonzó profilt, ami segít beindítani a szabadúszói karriered.

Összefoglalva

Ha szabadúszásra adod a fejed, légy felkészülve arra, hogy nagyon gyakran fogsz a két szék közé esni. Minden alkalommal fel kell állnod, leporolnod magad, és újra nekifutni. Nem lesz egyszerű, de ha befutsz – ami egy-két évet azért igénybe vesz, szóval még ne mondj fel -, akkor bizony karriert is építhetsz, búcsút intve az alkalmazotti létnek!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!