Az erőnlét általános megfogalmazásban a test fizikai teljesítőképességét jelenti, amelybe beletartozik az izomerő, a robbanékonyság, a gyorsaság, a koordináció, az egyensúlyérzék és a fáradtsággal szembeni ellenállás is. Tehát az erőnlét óriási hatással van a mindennapokra. Ma már nincs szükség arra, hogy lefussuk a vadnyulat egy vacsoráért, vagy fára másszunk néhány rántottának való tojásért – ezeket kényelmesen beszerezhetjük a boltban (ahová általában autóval járunk). Ettől függetlenül az erőnlétünk mégis roppant nagy hatással van a mindennapjainkra. Ahhoz nincs szükség különlegesebb edzettségi szintre, hogy a gép előtt görnyedve táblázatot kezeljünk, de egy cipő bekötése vagy öt lépcsőfok megtétele azért jó, ha nem okoz problémát, és nem látunk közben vörös pöttyöket magunk előtt.

Nem csak a hivatásos sportolók hordanak cipőt
Igenis érdemes tenni az erőnlétünkért, mert ezen kívül még számos kihívásnak kell megfelelni. Ha épp nem működik a lift, akkor igenis másszunk fel a kilencedikre, az nem megoldás, hogy kifulladva letáborozunk a másodikon, és várjuk, hogy a házmester intézkedjen. Bármikor szükségünk lehet rá, ugyanakkor meghatározza a külsőnket, mivel a jó erőnléthez jó kondi kell. Formás izmok, széles vállak, ezek remek hatással vannak az egészségünkre is, és a lelkünkre is, hiszen egészséges önbizalmat, stabil magabiztosságot ad az élet bármely területén.
Erőnlét alatt elsődlegesen az izomerőt értjük – azt, hogy az izmok milyen erővel képesek dolgozni. Ez lehet maximális erő (például súlyemelés), vagy állóképességi erő (például evezés, úszás). Ha ki akarjuk maxolni magunkat, ezekből kell egy tökéletes elegyet kialakítani.
Ez is több pilléren nyugszik
Önmagában a mozgás, edzés még nem eredményez kidolgozott külsőt és emberfeletti állóképességet. Az “izom vár” megfelelő téglákból, azaz megfelelő étrendből épül fel. Sok fehérje kell hozzá, és megfelelő arányú és minőségű zsír, illetve szénhidrát. Igen, szükség van a sokat üldözött zsírokra, mert nélkülözhetetlen a szervezet működéséhez (például bizonyos létfontosságú vitaminok feldolgozásához), és kell a szénhidrát is, de csoki helyett bevihetjük akár karfiol formájában is, abban „valamivel” több a rost. Szükség van tovább megfelelő mennyiségű és minőségű alvásra, ami nyugodtan mehet a lefekvés előtti másfél órás telefonnyomkodás rovására!

Az erőnléti edzés
Ez pakolja ránk a legtöbb izmot, ez turbózza fel az erőnket. Klasszikus eszközei a fekpad, a különféle egykezes súlyzók, a kettlebell, a tipikus konditermi gépek. Itt jön a probléma, a konditeremben ezek a legnépszerűbbek, ezeknél kell a legtöbbet sorban állni, mert mindenki erre „gyúr”. Vastagodnak a bicepszek, szélesedik a váll, növekszik a tricepsz, a mell pedig hétről hétre erősödik. A kérdés az, hogy vastagodunk ugyan, többet bírunk fizikailag, nő az izomtömegünk, de ez mennyire látszik rajtunk? Kontúrosak ezek az izmok? Erősebbek és jobbak lettünk tegnapi önmagunknál, de jobb lett az alakunk is? Az izomzat ugyan alvás közben is égeti a kalóriákat, de azért erre jobb lenne egy picit ráerősíteni! Hiába lett negyvenes karunk, ha a második emeleten le kell táboroznunk… Sokan azért választják ezt az edzéstípust, mert a kezdő alkatuk erre van „optimalizálva”. Sokszor akad némi túlsúly, és „könnyebb, kényelmesebb” a vasakat emelgetni, mint nekiállni egy kis kocogásnak. Ez teljesen érthető reakció, nincs vele baj, de gondoljunk a már említett elegyre is.

Az állóképesség edzése
eszközei a futópad, az evezőgép, a szobakerékpár, vagy akár az ugrókötél. Ezek inkább az alsótest edzését helyezik fókuszba, viszont remekül égnek tőlük a kalóriák, csökken a testzsír, ezáltal az “összekondizott” izmok elkezdenek egyre jobban látszani! A keringési rendszerünk, a tüdőkapacitásunk extrém fejlődésen megy keresztül, még talán egy dícséretet is borítékolhatunk a kardiológusunktól! Így már lazán vesszük a lépcsőket a kilencedikig, nincs szuszogás, nincs légszomj! A klasszikus hiba persze itt is jelen van. Ugyanis általában nincsenek összekondizott izmok! Ezt az edzéstípust szintén azok űzik inkább, akiknek erre alkalmasabb a kezdő alkata. Akik vékonyabbak, akiknek nehezebb megbirkózni még a könnyebb súlyokkal is. Mivel könnyebbek, sokkal jobban megy nekik az állóképességet célzó edzés, nekik tehát ez a komfortosabb edzés forma.
A kényelem és az egyensúly
A teljes edzéstervnek nem szabad a kényelemre épülni! Egy túlsúlyos embernek nagyon nehéz legyőzni azt a kudarcot, hogy tíz perc aerob edzés után fel kell adnia. Egy vékony embernek pedig szintén nehéz azt látni, hogy ő két tízes tárcsát dob fel a rúdra, mellette pedig a kolléga 120 kg-mal nyomja a hatodik ismétlést! A kényelmet tehát félre kell dobni az edzés idejére, legyen az bármennyi! A 10 perc kocogás az 10 perccel több, mint a semmi! A két darab 1,25 kg plusz tárcsa nem sok, de pont 2,5 kg-mal több! Nem máshoz kell mérni magunkat, hanem a tegnapi önmagunkhoz. A képlet egyszerű, hajrá és ne add fel!