7+1 érdekes reggeli a nagyvilágból

A világ minden táján egyetértenek abban, hogy a reggeli a nap legfontosabb étkezése. Viszont ahány ország, annyi recept és népszokás tartozik hozzá, így az ismerősök mellett jónéhány olyan fogás teszi kellemesebbé a reggeleket a világ tőlünk távolabb (vagy nem is olyan távol) eső részén, amelyek számunkra kissé szokatlanok.

Fotó: canva.com

1. Fúl medames – Egyiptom

Az egyiptomi és libanoni konyha közkedvelt reggelije, a fúl medames tulajdonképpen egy pörköltszerű, szaftos étel. Legfontosabb összetevői a lóbab, az olívaolaj, a kömény, apróra vágott petrezselyem, fokhagyma, hagyma, citromlé, chili paprika, de opcionálisan kiegészíthető más zöldségekkel, gyógynövényekkel és fűszerekkel is. Gyakran tálalják főtt tojással és valamilyen lepényfélével.

2. Katogo – Uganda

A katogo az ugandai konyha tradicionális reggelije. Fő alkotóeleme a zöldbanán (matoke), amit főzve, többnyire marhahússal, földimogyoróval és zöldbabbal gazdagított szósszal tálalnak. Mellé teát vagy friss gyümölcslevet fogyasztanak.

3. Tím szam – Kína

A tím szam kantoni eredetű kínai étel, amely kis adagokban felszolgált, hideg vagy meleg harapnivalókból áll (pl. rák táska, vízigesztenyés sütemény, húsosbatyu, tojásos torta). Gyakran tím szamnak nevezik magát az ilyen ételekből álló étkezést is, pont ahogy a világ nyugati felén “villásreggelinek” vagy brunch-nek szokás hívni. A tím szamot a hazai brunch helyek is megirigyelhetnék!

4. Idli – India

Az idli vagy idly egy Indiából származó sós rizstorta, amely Dél-Indiában és Srí Lankán népszerű reggeli ételként. A sütemények erjesztett feketelencséből és rizsből álló tészta párolásával készülnek, amit aztán chutney-val vagy sambar-ral fogyasztanak.

5. Izraeli reggeli – Izrael

Miután az izraeli reggeli Budapest vendéglátóhelyeire is megérkezett, talán már nem olyan szokatlanok a reggelire felszolgált kencék: a hummusz, a tahini, a labneh és az izraeli zöldsaláta, sőt akár a tükörtojással tálalt shakshuka sem, amelyekhez kenyeret és egyéb frissen sült pékárukat, illetve pitát szokás fogyasztani.

6. Menemen – Törökország

A menemen, más néven török lecsó hagyományos török reggeli, melynek alapanyaga tojás, paradicsom, zöldpaprika és fűszerek, például őrölt bors, só és oregánó. Adható hozzá vöröshagyma, fokhagyma, a beyaz peynir nevű fehér sajt, sőt, olyan felvágottak is, mint a sucuk vagy a pastirma.

7. Weet-bix – Ausztrália

Az ausztrál reggeleket gyakran dobja fel a „weet-bix” néven elhíresült sült gabonapehely szelet, amit tejjel és lekváros vagy vegemite-os toasttal fogyasztanak, de hagyományos ausztrál reggelinek számít a kiadós angol reggelihez hasonló, tükörtojásból, bacon-ből és más, sült összetevőkből álló fogás is.

+1. English breakfast – Anglia

Ahogy az egész világot, a reggelizőhelyek Budapest utcáit is meghódították. Az angol gyökerekkel rendelkező brunch igazi trend lett – ennek köszönhetően az „english breakfast” vagy angol reggeli Budapest brunch helyein mostanra gyakorlatilag mindenhol megtalálható. A hazánkban ismert fogás tükörtojásból, bacon-ből, kolbászból, grillezett paradicsomból, pirított gombából, babból és kétszersültből áll, azonban egy igazi angol nem éri be ennyivel.

Az autentikus változat kiegészül még a leginkább talán a véreshurkához hasonlítható hagyományos angol étellel, a „black pudding”-gal, és a káposztából és főtt burgonyából készülő „bubble and squeak”-kel. Ember legyen a talpán, aki éhes marad egy ilyen reggeli után!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!