Elképesztő természeti jelenséget fotóztak Phoenix felett

Mintha ledobtak volna egy atombombát – ez jutott sokaknak az eszébe, amikor meglátták a Phoenix városa felett kialakult különleges légköri jelenséget. Az Arizona állam legnagyobb városában feltűnt légzuhatagot fantasztikus képeken örökítette meg Jerry Ferguson. A fotós éppen egy helikopteren utazott, hogy felvételeket készítsen egy helyi tévécsatornának, amikor létrejött a látványos, ugyanakkor veszélyes légzuhatag, pontosabban annak egyik típusa, a microburst .

microbust

A légzuhatag, vagy más néven lecsapódó légtest (angolul downburst) olyan erős leáramlás, mely hirtelen pusztító szélvihart eredményez a talajfelszínen vagy annak közelében. Jellemzője, hogy mindössze pár percig tart, de azalatt akár 240 km/h-s szélsebesség is előfordulhat. Az okozott kár a légzuhatag lokális jellege és romboló ereje miatt a felületes szemlélő számára tornádó nyomainak is tűnhet, bár tüzetesebb elemzés során rendszerint felderíthető a valódi ok, elkülöníthető a kétféle jelenség. Egy downburst mérete szerint két kategóriába sorolható be: microburst-nek akkor nevezzük, ha 4 km-nél kisebb az átmérője, míg macroburst-nek a 4-km-nél nagyobbakat hívjuk. Amennyiben nem ismerjük a pontos kiterjedését, akkor a downburst kifejezést használjuk.

microbust-2

A légzuhatagokat elkülöníthetjük aszerint is, hogy milyen csapadékviszonyok jellemzik őket. A száraz légzuhatag a kevés vagy semennyi csapadékkal nem járó légzuhatagot jelenti. Ebben az esetben a csapadék még azelőtt elpárolog, mielőtt elérne a talajig. Ellenben nedves légzuhatagról akkor van szó, ha az számottevő csapadékkal érkezik. Mindkét típus jellegzetes légrétegződési viszonyokkal, felismerhető meteorológiai jellemzőkkel rendelkezik. A microburst különösen a repülőkre veszélyes, főleg leszálláskor, amikor a földhöz csaphatja a gépet a széllökés.

Forrás: Jerry Ferguson/Facebook, met.hu


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!