Vízparton is tartsuk be a szabályokat!

A tudomány már régóta megállapította, hogy a földi élet keletkezésének színtere a víz volt, és ez az ősi elem a mai élőlények testének is alapvető összetevője. Ezer szállal kötődünk tehát a vízhez, de az ivás mellett leginkább akkor találkozunk vele, amikor tisztálkodás vagy kikapcsolódás okán elmerülünk benne.

Ez utóbbi esetben az úszás, lubickolás számtalan öröm forrása, és igazán felhőtlen perceket, órákat szerezhetünk például strandolással, vízparti kikapcsolódással. Akár télen, akár nyáron szeretne valaki csodás napokat tengerparton eltölteni, az Utazásszervező családi ajánlatai segítenek a választásban. Ha kettesben szeretnénk felhőtlen perceket eltölteni, böngésszünk a felnőttbarát szállodák között!

A vízparti nyaralás veszélyei

Ezeknek a boldog óráknak meglehet a maguk árnyoldala, hiszen a víz nemcsak barátunk, de sajnos akár halálos veszélyt jelentő társunk is lehet. Természetesen magától értetődő, hogy megfelelő, magabiztos úszástudás nélkül senki se menjen ismeretlen vizekbe fürdeni, de még a jó úszók is komoly veszélynek tehetik ki magukat, ha figyelmen kívül hagynak néhány alapvető biztonsági szabályt.

A fürdőzés szabályai

A biztonságos fürdőzés legalapvetőbb feltétele, hogy csak és kizárólag kijelölt helyeken történjen, hiszen helyismeret nélkül, számunkra ismeretlen terepen és körülmények között a veszélyek egész sorának tehetjük ki magunkat. Különösen veszélyes felhevült testtel, valamint ismeretlen vízbe ugrani, számos tragikus esemény húzza már alá e szabályok igazságtartalmát.

További fontos biztonsági rendszabály, hogy soha ne tartózkodjunk egyedül a vízben, hiszen amennyiben így cselekszünk, akkor egy esetleges baj esetén minimálisra csökkentjük az esélyét, hogy segítséget kaphassunk.

Feltétlenül kerülni kell a fürdést különféle vízi műtárgyak, hidak, zsilipek közelében és fokozottan igaz mindez kedvezőtlen időjárás és sötétség esetén. Kijelölt fürdőhely esetén sohasem szabad a bójákon túl merészkedni, valamint folyamatosan figyelni kell az időjárási előrejelzéseket, esetleges figyelmeztetéseket.

A vízi életmentés előírásai

Ha a vízben bajba kerülünk, vagy mi észleljük, hogy embertársunk segítségre szorul, akkor legfontosabb a hidegvér megőrzése, a pánik elkerülése. Az úszónak ismernie kell a saját korlátait, és nem szabad vállalkoznia számára kivitelezhetetlen feladatokra. Tisztában kell lenni a görcsoldás módszereivel is, legalább az alapvető nyújtógyakorlatok szintjén.

Segítőként a legfontosabb szabály, hogy törekedni kell arra, hogy a vízben bajbajutott embertársunkat a partról vagy csónakból próbáljuk menteni. E téren nagyon jó szolgálatot tehet egy kötél vagy gyakorlatilag bármilyen vízen fennmaradó eszköz, amelyet a bajbajutott közelébe juttathatunk.

A vízben fuldokló, pánikba esett ember komoly bajba juttathatja a neki segítőt is, és ezen veszély kikerüléséhez szakértelem és komoly fizikai teljesítőképesség is szükségeltetik, így ha mi is a vízben vagyunk, ne mi mentsünk, hanem próbáljunk szakértő segítséget keresni.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!