Mit tehetsz, ha alacsony a víznyomás az otthonodban?

Előfordult már, hogy hajmosás közben valaki elkezdett mosogatni a konyhában, és te hirtelen víz nélkül maradtál? Vagy legalábbis jóval kisebb nyomás lett hirtelen? Ha ismerős a jelenség, akkor az azért történhetett, mert a vízhasználathoz képest nem megfelelő szivattyú dolgozik a víz eljuttatásán. Ez nemcsak kis nyaralókban, hétvégi házakban fordulhat elő, hanem az állandó lakhelyen is. Ha szembesültél már ilyen problémával, akkor a házi vízmű lehet az egyik megoldás, nézzük, miért!

Kép forrása: unsplash.com

Mi az a házi vízmű?

Ahogy a neve is mutatja, ez egy olyan szerkezet, ami segíti a háztartás vízellátását, tehát alapvetően háztartási használatra készült (lehet találni iparit is). Három fő része van, ezek a szivattyú, a nyomáskapcsoló és a hidrofor tartály.

A nyomáskapcsoló indítja be a szivattyút, ami a víz áramoltatásáért, szállításáért felelős. A hidrofor tartályban víz található, mai a nyomás egyenletesen tartását szolgálja, így kis mennyiségű víz használata esetén nem kell működésbe hozni a szivattyút. Ez energia- és víztakarékossági szempontból sem mellékes.

Házi vízmű használható olyan helyeken, például vidéki házak esetében, ahol nem elérhető a vezetékes víz, vagy nagyon költséges lenne rákötni a  házat a hálózatra. Ilyenkor kútból is képes megoldani a vízellátást a házi vízmű.

Milyen házi vízművet érdemes választani?

A házi vízmű tehát nemcsak akkor jön jól, ha nyomásgondjaink vannak a vezetékes víz használata során, hanem akkor is, ha éppen függetlenedni szeretnénk a hálózattól.

Az energiaárak hektikus változása egyre több embert mozdít abba az irányba, hogya amit csak lehet megoldjon maga a ház körül. Kicsit hasonlóan ahhoz, amikor még tűzzel sütöttek és főztek a konyhában a sparhelten. Ha a kertben lehetőségünk van kutat fúratni, és az előbb említett módon le szeretnénk szakadni a vezetékes vízhálózatról, akkor a házi vízmű ebben nagy segítségünkre lesz. Ez eddig oké, de mekkorát, milyen típust válasszunk?

Mivel a 40 liter/perc teljesítményű házi vízművektől egészen a 90-140 liter/perc teljesítményűig találni mindenfélét, először ebben kell dűlőre jutni. Egy átlagos háztartás számára bőven elegendő a kisebb, 40 liter/perces is.

A teljesítményen túl a másik fontos jellemző a hidrofor tartály nagysága, hiszen ez határozza meg, hogy mennyi vizet képes tárolni. Ebből már érdemes egy nagyobbat választani, mert akkor a szivattyúnak kevesebb dolga lesz. 50, 100, 200 literesben gondolkodjunk.

Ha a megfelelő teljesítmény és hidrofor tartály megvan, akkor az emelőmagasság még az a jellemző, amit alaposan meg kell fontolni. Olyan házi vízművet érdemes keresni, ami legalább 40-60 méteres emelőmagassággal rendelkezik. Attól függően, hogy mekkora a ház, hány emeletes, hogyan helyezkednek el a vízcsövek nagyban változik, hogy mekkora nyomásra van szükség. A csövek anyaga és hossza is meghatározza azt, hogy mennyi nyomásveszteséget jelentenek. Ha tehát a házunk több emeletes vagy a kúttól, egyéb vízvételi helytől távolabb helyezkedik el, akkor kell a nagyobb nyomás.

A kútból szivattyúzott víznél sajnos sokszor előfordul, hogy tartalmaz homokot. Ez elkerülhető egy megfelelően kialakított kúttal. Ha mégis számítani lehet az apró szennyeződésekre, akkor a házi vízműhöz egy szűrőt is be kell szerezni. Nem mindegy azonban, hogy ez hova kerül. Szakemberrel mindenképp érdemes ellenőriztetni a kút vizét, esetleg már ott helyben javítani a szivattyúzott víz minőségén. Ha ez nem megoldható, akkor a szűrést is a házi vízműnek kell elvégeznie. Szerencsére létezik egy úgynevezett homokleválasztó is, ami a nevéből adódóan a homok kiszűréséért felel. A szűrőket rendszeresen ellenőrizni és tisztítani kell.

Melyek a legmegbízhatóbb márkák?

Úgy általánosságban bármilyen szivattyúról legyen is szó a következőkben nem fogunk csalódni: Grundfos, Pentax, Pedrollo, Elpumps, Tellarini. Ezek közül talán a Grundfos név cseng ismerősen, de nézzük meg kicsit közelebbről a többit is!

A Pedrollo egy olasz vállalat, aminek alapítója Silvano Pedrollo. 1974-ben hozta létre a vállalatot, ami kezdettől fogva célul tűzte ki a vízhiánnyal küzdő területek megsegítését. Többek között Bangladeshben és Dél-Afrikában is tevékenykednek. A Pedrollo központja San Bonifacióban található.

Az olasz után jöjjön egy magyar cég, mégpedig az Elpumps Kft., ami 1994-ben alakult Fehérgyarmaton. Ügyvezető igazgatója Aranyosi László. ISO 9001 minősítéssel rendelkező vállalatukat bátran kereshetik a magyar termékek iránt elkötelezettek, hiszen minőségi és kedvező árú szivattyúkat fognak találni.

A keretes szerkezetnek megfelelően említünk még egy olasz szivattyúmárkát, ami nem más, mint a Tellarini, amit Giovanni Tellarini alapított 1975-ben. A ravennai székhelyű vállalat szivattyúit szintén érdemes keresni a webshopokban.

A sort még folytathatnánk. Biztos, hogy minden igénynek megfelelően találhatunk házi vízműveket is a fent említett márkától.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!