Mit kell tudni a szigetüzemű napelemes rendszerekről?

A szigetüzemű napelemes rendszer neve rendkívül beszédes. A szóban forgó modern technika elnevezése onnan ered, hogy ezek a rendszerek önálló „szigetként” működnek, és nem függnek a központi áramszolgáltatótól úgy, mint a hagyományosnak számító központi hálózatra kapcsolt fotovoltaikus társaik. A szigetüzemű napelemes rendszereknek számos előnyös tulajdonsága van – a mostani bejegyzésünkben ezekből szemezgetünk.

Hova kerül az extrán megtermelt energia?

Logikus, hogy a napsütéses órákban a napelemrendszerek működése is optimális. A nyári kánikula napjain nem ritka, hogy a rendszer jóval több energiát termel, mint amit az adott háztartás képes felhasználni. A hálózatra kapcsolt rendszerek esetében az extrán megtermelt energia a központi hálózathoz kerül, majd a szaldó elszámolás keretén belül a különbözetet az ingatlan tulajdonosai visszakapják. Ezzel ellentétben a szigetüzemű napelemes rendszerrel kizárólag annyi energiánk van, amit a rendszer valójában meg is termelt – se több, se kevesebb, hiszen a technika nem áll összeköttetésben a központi áramszolgáltatóval. Ez az energia akkumulátorban tárolódik, onnan „hívhatjuk elő” igény esetén.

Milyen főbb összetevőkből épül fel a szigetüzemű napelemes rendszer?

A szigetüzemű napelemes rendszer összetevői a következők: a napelemes panelek, az akkumulátortelep, az inverter és az akkumulátortöltő elektronika, ami az esetek döntő többségében egyébként az inverterbe van beépítve.

Sokoldalú felhasználhatóság

Alapvetően azok az ingatlantulajdonosok teszik le a voksukat a szigetüzemű rendszerek mellett, akiknek nem áll módjukban (vagy csak csillagászati összegekért cserébe) az adott épület villamos hálózatát a központi áramszolgáltatóval összekapcsolni. A szigetüzemű rendszerek teljesítményének felső határa a megrendelői igényektől függ – igazából nincsenek e tekintetben korlátok közé szorítva. Viszont ez a rugalmasság pénzbe kerül. Jelenleg a szigetüzemű napelemes rendszerek kiépítése, az akkumulátorok költséges díja miatt, 50%-kal többe kerül, mint a hagyományos hálózatra kapcsolható társaiké.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!