Mi állhat az alvászavarok hátterében?

Ha alvászavarral, túlzott nappali fáradtsággal, hangulatingadozásokkal, ingerlékenységgel küzdesz, netán gyenge az immunrendszered, emésztési zavaraid vannak vagy felborult a szervezeted hormonális egyensúlya, akkor feltétlenül olvasd el ezt a cikket!

Előfordulhat ugyanis, hogy ezek a tünetek a melatonin alacsony szintjére utalnak, ami hosszabb távon egészségügyi problémákat okozhat. Ha nem alszol eleget, a szervezeted nem regenerálódik, így kimerültség léphet fel. Fogékonyabb lehetsz a fertőzésekre a legyengült immunrendszer miatt, a hormonális változások pedig akár szorongást, depressziót is kiválthatnak. A melatonin alacsony szintje pedig még nőgyógyászati panaszokat, emésztési és anyagcsere-zavarokat is okozhat.

Hogyan alakulhat ki az alacsony melatoninszint?

A szervezet természetes melatonintermelését csökkentheti a kék fény, ami manapság nagyon elterjedt, hiszen a telefon, a számítógép és a televízió képernyője is ide tartozik. Ezért nem jó ötlet elalvás előtt ezeket használni. Ugyanígy nem megfelelő a túl erős mesterséges világítás sem esténként.

Gyakran okozza a melatoninszint apadását egy hosszú repülőút is, amely során egy másik időzónába kerülünk. Az éjszakai műszak sem kedvez e hormon normál szintjének fenntartásában, valamint a stressz és az alvászavar is csak csökkenti a mennyiségét.

Idősebb korban pedig már eleve kevesebb melatonint termel a tobozmirigy, úgyhogy ilyenkor különösen oda kell figyelni rá, mivel a melatonin fő feladata az alvás-ébrenlét ciklus irányítása. Ha tehát nem alszol rendesen, rendszeresen felébredsz éjszaka, lehetséges, hogy a melatonin áll a háttérben.

A melatoninszint növelése természetes módszerekkel

Először mindenképpen érdemes természetes módszerekkel próbálkozni. Legalább egy órával lefekvés előtt már ne használj kék fényt, de napközben is jó, ha használsz hozzá szűrőt. Minél több időt töltesz a napfényben, annál szabályozottabb lesz a biológiai ritmusod.

Érdemes minden nap ugyanabban az időpontban lefeküdni és felkelni, még a hétvégéket is beleértve. A triptofánban gazdag ételek fogyasztása is segíthet, mert ez egy olyan aminosav, amiből a szervezet szerotonint, majd pedig abból melatonint állít elő. Ilyenek a dió, a mandula, a banán, a tojás, a zab, a pulykahús és a cseresznye is.

A rendszeres testmozgás is előnyödre válhat a jó alvás tekintetében, mint oly sok minden másban is. De lefekvés előtt 1-2 órával már ne sportolj intenzíven! A melatonin ráadásul az alvásminőség javítása mellett erős antioxidáns hatással is rendelkezik.

Mit kell még tudni a melatoninról?

Bizonyos gyógyszerek (vérhígítók, vérnyomáscsökkentők, antidepresszánsok, altatók, nyugtatók) szedése esetén a melatonin megzavarhatja a hatékonyságukat vagy fokozhatja a mellékhatásokat, így mindenképpen konzultálni kell szakemberrel.

Gyermekek gyermekorvosi javaslatra szedhetik, különösen speciális esetekben, mint amilyen például az autizmus. A CANNADOL weboldalán is érdemes böngészni a témában, mert sok értékes információt szerezhetsz.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!