Lakáshitelt keresel? Így találd meg a megfelelőt

A lakáshitel talán életed legnagyobb, leghosszabb időre szóló elköteleződése egy bank felé. Ezért egyáltalán nem mindegy, hogy melyik bank melyik konstrukcióját választod. A számokon túl azonban érdemes néhány más, de nem kevésbé fontos szempontot is figyelembe venned.

Forrás: iStock

A legfontosabb persze az, hogy anyagilag is jól járj, de ezen túl az sem mindegy, hogy milyen szolgáltatást kapsz a pénzedért. Hisz ne felejtsük el, a bankhitel is egy szolgáltatás, amiért a kamat és egyéb díjak formájában fizetsz, a bankok pedig versenyeznek a jó ügyfelekért. A BiztosDöntés.hu összeszedett pár szempontot, amit a választáskor mérlegelhetsz.

Egyáltalán nem mindegy például, hogy mire a használnád a hitelt, és hogy mennyi ideig fizetnéd. A kamat nagysága gyakran a hitelcéltól, a futamidőtől és az igényelt összeg nagyságától is függ.

Van, ahol kedvezőbb kamat mellett igényelhetsz magasabb összeget, vagy bizonyos hitelcélokhoz alacsonyabb kamat tartozik.

Szinte minden bank kínál a leendő ügyfeleinek valamilyen akciót. Ez lehet jóváírás vagy a hitelbírálati folyamat során kifizetett díjak visszatérítése a hitel folyósítása után, vagy kamatkedvezmény. Van, ahol mindkettő megtalálható.

A legtöbb esetben célszerű a banknál számlát is nyitnod, ezért nem hátrány, ha jó számlacsomagokat kínálnak.

Lássuk, milyen hitelcélokra igényelhető a lakáshitel!

A leghosszabb futamidejű hitelünk

Lakáshitelnek hívjuk, de a hivatalos neve lakáscélú jelzáloghitel és egy jó lakáshitel kalkulátor segít átlátni a banki ajánlatokat. Ez a név talán még beszédesebb, és egyből mutatja a lakáshitelek két legfontosabb jellemzőjét: lakáscélra igényelheted, és fedezet kell hozzá.

Mik azok a lakáscélok?

– Lakásvásárlás. A legismertebb és leggyakrabban használt lakáscél. Bár sokan vágnak bele építkezésbe is, de mégsem annyian, ahányan új vagy használt lakást vesznek. A hitel szempontjából ez azt jelenti, hogy van egy már kész lakás, amelyet meg szeretnél vásárolni. A hitel fedezete leggyakrabban ez a lakás. Az értékbecslő meghatározza a piaci értékét, a bank pedig kiszámolja mennyi hitelt kaphatsz rá (természetesen a jövedelmed nagyságát is figyelembe véve).

– Lakásépítés. Ez már egy kicsit keményebb dió. A lényeg persze ugyanaz: építesz egy házat vagy lakást, ami a hitel fedezete lesz, a bank pedig az építés költségét fizeti. A nehézséget az okozza, hogy a fedezetként szolgáló ingatlan még nincs kész, a bank pedig nem tud zálogjogot bejegyeztetni olyan ingatlanra, ami még nem is létezik. Ezt a dilemmát úgy oldják fel, hogy a bank nem egy összegben, hanem szakaszosan folyósítja a hitelt. Az első részt akkor, amikor már elkezdted az építkezést, a további részleteket pedig mindig azután, hogy az építkezés egy-egy üteme befejeződött.

– Lakásfelújítás, modernizálás, bővítés. Lakáshitelt már meglévő lakáson végzett munkákhoz is igényelhetsz. Ezek általában kisebb összegű hitelek, mint amit vásárlásra vagy építésre igényelsz, de a fedezet ugyanúgy egy ingatlan.

Mivel a lakáshitelek mögött extra biztosítékként ott a lakásod, ezért a bank alacsonyabb kamat mellett tudja neked nyújtani, mint a személyi kölcsönt. Így viszont nagyobb lehet a hitelösszeg, és hosszabb a futamidő.

Nem ritka tehát a 20 éves futamidő és a több tízmillió forintos hitelösszeg.

Forrás: iStock

Melyik a legjobb lakáshitel?

Olyan bankot keress, amelyik több szempontból is hasznos szolgáltatásokat nyújt neked.

Ha lakást vásárolnál, akkor tájékozódj arról, hogy milyen támogatott hitelek elérhetők számodra. Ha ugyanis a hitelszükségletednek legalább egy részéhez alacsony kamat mellett juthatsz hozzá, akkor több millió forintot is spórolhatsz, illetve akár magasabb hitelösszeg is beleférhet a keretbe.

Érdmes megnézned a minősített fogyasztóbarát lakáshitel ajánlatokat is. Ez egy, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által minősített konstrukció, amely minden banknál egységesített, illetve maximált díjakkal és határidőkkel folyósítható. Ezek a hitelek ezért könnyebben összehasonlíthatók.

Számos kedvezmény áll rendelkezésedre

A legtöbb banknál akkor kapod a legjobb ajánlatokat, ha úgy döntesz, hogy náluk bankolsz. Jó és kényelmesen használható számlacsomagot keress, és az sem hátrány, ha kényelmesen használható, sok funkcióval ellátott mobilbank áll a rendelkezésedre. 

Fontos, hogy könnyen kommunikálj a bankkal, ha problémád adódik. Ilyesmiket keress: az ügyintézők kényelmesen, akár videóhíváson keresztül elérhetők, a bank honlapján kalkulálhatsz vagy visszahívást kérhetsz vagy akár mobilapplikáción keresztül elindíthatod a hiteligénylést.

A hitelek tekintetében kaphatsz kamatkedvezményt a jövedelmed nagysága és adott összegű átutalás esetén, jóváírást bizonyos feltételek teljesítése esetén, vagy kamatkedvezményt zöld hitelcélok esetén.

A kamatkedvezmények több százalékot, és így tízezer forintos nagyságrenddel alacsonyabb törlesztőrészletet jelenthetnek, ezért érdemes őket megnézned. A hitelkalkulátor jó társad a hitelek összehasonlításában, különösen akkor lehet a segítségedre, ha személyre szabod, és az egyes hitelek részleteit is megnézed.

CSOK Plusz mellé is elérhető

Ha kamattámogatott hitelt is igényelnél, akkor a legjobban akkor jársz, ha a támogatott és a piaci hiteleket egy helyen veszed fel.

Ilyenkor a bank együtt tud számolni a különböző költségekkel és kedvezményekkel. A CSOK Plusz lakáshitel és a piaci lakáshitel összekötése kifejezetten előnyös, és bár a Babaváró hitelt más banknál is igényelheted, gyakran azzal is jobban jársz ugyanannál a banknál.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!