Így szerettesd meg a gyermekeddel az olvasást!

Sok szülő tapasztalja szomorúan, hogy a gyermeke nem szeret olvasni. Van azonban néhány trükk, amivel könnyen rávehetők a csemeték a könyvforgatásra, és a legjobb, ha az irodalom megszerettetését már kisgyermekkorban elkezdjük. Mutatunk is ehhez néhány hasznos tippet.

1. Mese, mese, mese

 

 

A legjobb, ha a gyerkőc már egészen kicsi korától kezdve találkozik irodalmi szövegekkel. Olvass neki mesét, de ne csak altatáskor, hanem napközben is. Ha nincs erre elég időd vagy energiád, akkor hasznos lehet számodra a VOIZ hangoskönyv- applikáció is, ahol sok-sok színes történet elérhető a kisgyerekek számára is.

Ezt az alkalmazást elég letölteni a telefonra vagy tabletre, kiválasztani azt a művet, amelyik tetszik – vannak Grimm-mesék és magyar népmesék is, de kortárs szerzők írásai is elérhetők –, és máris kezdődhet a mesedélután!

Minél több varázslatos történetet ismer meg a gyerkőc, annál inkább felkelted az érdeklődését az irodalom, a könyvek szeretete iránt. Óvodáskorban nagyon fogékonyak a gyerekek.

Az is jó ötlet, ha mindenhová magaddal viszel egy kisebb könyvet, amikor útnak indultok: orvoshoz, nagyszülőkhöz, nyaraláskor. Ha csak napi néhány percen át lapozgatja a kis ujjaival a leporellót, rongykönyvet a gyerek, nyert ügyed van: máris sokat tettél a fejlődése érdekében. Esténként a fürdőskönyv is előkerülhet a babakádban.

2. Járjatok közösen könyvtárba!

 

 

A legjobb, amit tehetsz, hogy jó példával jársz elöl, és te magad is sokat olvasol. Ezt látva a gyereknek természetes lesz, hogy olvasni jó dolog, és tudni fogja, hogy ez a fajta kikapcsolódás mennyire megnyugtató.

Ha kérdez valamit, mondd el, hol olvastál erről, így lassan tudatosul benne, hogy a könyv remek információforrás, sok kérdésre megadja a választ.

Ahhoz azonban, hogy mindig új művet szerezz be, nem kell sok pénzt költened: egyrészt ott van a már említett VOIZ alkalmazás, ahonnan korlátlanul tudsz letölteni hanganyagokat, ha a havi előfizetést választod, másrészt a könyvtárakból egy jelképes éves díjért cserébe tudsz kölcsönözni regényeket, ismeretterjesztő és önfejlesztő könyveket is.

Ha a gyerkőc is veled megy oda, akkor már egészen kicsi korától kezdve megtapasztalhatja azt a nyugodt légkört, amely az ilyen helyeken uralkodik. A segítőkész könyvtárosok személyre szabott módon is tudnak nektek könyveket ajánlani, ami szintén pozitívan hat az olvasási kedv kialakulására.

3. Ne legyen kényszer az olvasás!

 

 

Ha azonban még a gyerek 8-9 évesen is inkább a telefonos játékokat részesíti előnyben, akkor se kényszerítsd az olvasásra, mert úgyis ellenáll majd. A legjobb, ha továbbra is olvasol neki esténként te magad, a végén pedig közösen értelmezitek a cselekményt.

A hangoskönyvek ez esetben is megoldást jelenthetnek, mivel sok gyereknél felmerülnek olvasási nehézségek, így kudarcként élik meg, hogy az olvasás lassan, akadozva megy számukra. Ám egy-egy izgalmas történetet meghallgatásával, közös megbeszélésével is fejleszthető a szókincs és a szövegértés is.

Ne add fel! Előbb-utóbb mindenki belátja, mennyire nagyszerű lehetőség az olvasás.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!