5+1 érv, amiért Önnek is műanyag nyílászárókra van szüksége

A modern technológiával készülő műanyag nyílászáróknak több jelentős előnye is van. Tudja, hogy mik ezek?

Összeszedtük azt az 5+1 szempontot, amelynek alapján Ön is dönthet a műanyag ablakok vagy a műanyag bejárati ajtók mellett.

Tényleg tartósabb a műanyag nyílászáró a fánál?

Igen, a műanyag nyílászáró egyik komoly előnye a fa nyílászáróval szemben, hogy hosszabb az élettartama, nem vetemedik el, nem lesz semmi baja, ha nem ápoljuk, nem rágja meg a szú. A fa nyílászáróval kapcsolatban az egyik fő probléma, hogy nem láthatunk az anyag belsejébe, nem tudhatjuk a fa “előéletét”, így az esetleges hibákat sem tudjuk benne felfedezni, nem tudhatjuk, hogy belülről nem korhad-e. Nem ismerjük, hogy a fa a feldolgozás előtt mennyi ideig és milyen körülmények között pihent, száradt. Amennyiben nem volt elég gondosan és szakszerűen előkészítve a fa, a későbbiekben megvetemedhet, egyúttal romlik a nyílászáró hő- és hangszigetelése. Ha megfeledkezünk a fafelületek rendszeres kezeléséről, rövidül az élettartam. A modern műanyag ablakok élettartama akár 30 év, vagy még több is lehet. Jó, ha az ablak minden egyedi komponense – mint pl. tömítése – is ugyanennyi ideig működik, hiszen jelentős mértékben hozzájárul a szerkezet színvonalának megőrzéséhez.

Kiváló hőszigetelő hatása miatt energiatakarékosabban üzemel a háztartás, így kevesebb szennyező anyag kerül a légtérbe.

Ha összehasonlítjuk egymással a fa, az alumínium és a műanyag ablakprofilokat, akkor hőszigetelési szempontból a műanyag jön ki győztesen. Minél jobb a hőszigetelés, annál kevesebb energiát kell elhasználnunk a lakásunk fűtésére és annál alacsonyabb lesz a károsanyag kibocsátása a háztartásunknak. Ez egy nagyon fontos szempont, a 21. században nem is lehet megkerülni a kérdést! És ha még azt is hozzávesszük, hogy így jelentősen kevesebbet kell fizetnünk a fűtési számláért, akkor már láthatjuk, hogy nyert ügyünk van! Természetesen ehhez az is szükséges, hogy megfelelő üvegszerkezet legyen az ablakban, legyen jó minőségű a tömítés, jól legyenek beállítva a vasalatok. És mit sem ér a tökéletes nyílászáró, ha nincs szigetelve a házunk! Fontos a födém, az aljzat és a homlokzat szigetelése ahhoz, hogy kifejtse hatását a minőségi műanyag nyílászáró! Természetesen ezt a környezettudatos hozzáállást fokozhatjuk azzal, hogy olyan fűtéstechnikával látjuk el az épületet, amelyiknek nincs közvetlen károsanyag kibocsátása (például hőszivattyú, napelemrendszerről üzemeltetett fűtőpanel stb.).

A fából készített nyílászárók esetében komoly problémát jelent az alapanyag kitermelésének következménye. A műanyag ablaknál nem kell fölöslegesen fákat kivágni, ráadásul jelentősen kisebb energiafelhasználással készülnek el, mint a fából vagy fémből gyártott nyílászárók. Ha szétvágnánk például egy Németországban gyártott műanyag ablakot, meglepődve láthatnánk, hogy a szerkezet egy része fehér, a többi szürkés, barnás színezett műanyagból áll. Ennek az az oka, hogy a szabályok szerint az újrahasznosított, extrudált PVC-anyagot színkóddal kell megkülönböztetni az új, fehér műanyagtól.

Kevesebbe kerül a műanyag nyílászáró a fa nyílászárónál?

Árban pedig tényleg verhetetlenek a minőségi műanyag ablakok és ajtók. Biztonságban, tartósságban, karbantartásban egyértelműen a műanyag ablakok a legjobbak, mindezt úgy, hogy a versenytárs rendszerekhez képest igen jelentős árelőnyt is biztosítanak. Komoly árkülönbségekről van szó!

Láthathjuk, hogy a leglényegesebb szempontokat egybevetve napjaink legjobb választása a műanyag ablak. Kevés olyan termék van, ami úgy tartja magát a csúcson minőségi, biztonsági és tartóssági szempontból, hogy közben olcsóbb a versenytársaknál.

De mi a helyzet, ha Ön színes műanyag ablakot, ajtót szeretne?

Fel szokták hozni a műanyag nyílászárókkal kapcsolatban ellenérvként, hogy ugyan olcsóbbak, tartósabbak, viszont csak fehér színben lehet kapni. Régebben valóban így volt, azonban ma már elképesztő színválasztékban juthatunk hozzá minőségi műanyag nyílászárókhoz. A színes műanyag ablakok, ajtók ára valamivel (15-20 %-kal) magasabb a hagyományos fehér színű társaikhoz képest és fontos arra figyelni, hogy csak gyári fóliás színes ablakot válasszunk!

Alig kell a karbantartással törődni!

Minden nyílászárótípusnál van néhány karbantartási folyamat, amit időnként (évente, kétévente) el kell végezni ahhoz, hogy jól működjön. Olajozni kell a vasalat mozgó alkatrészeit, tisztítani kell a gumitömítéseket, szilikonnal vagy glicerinnel kell ápolni a tömítést. A tok és szárny karbantartásában azonban már jelentős különbség mutatkozik. Míg az alumínium és műanyag nyílászárók ezen részeit csak időnként tisztítani kell, addig a fa nyílászárókat rendszeresen felületkezelni szükséges, hogy a vetemedést, gombásodást és egyéb elváltozásokat megelőzhessük.

Biztonságosak!

A betörésvédelem szempontjából sem mindegy, hogy milyen nyílászárót, ablakot választunk. Miután a nyílászárók egy elemekből összeépülő rendszert alkotnak, biztonság szempontjából ezeket az elemeket és az elemek egymáshoz kapcsolódását érdemes vizsgálni. Először nézzük a tok és a szárny szerkezetét: a műanyag szerkezetek esetében a tok és a szárny profilban elhelyezett, általában 0,8 – 3 mm vastagságú acélmerevítésekkel erősítik meg a gyártók a szilárdságot. Beépítéskor is az acélmerevítésen keresztül kerül falba rögzítésre a tok, így teljesítve a legmagasabb biztonsági elvárásokat.

Nagyban függ a vasalat minőségétől az ablakunk megfelelő működése és a biztonság. A vasalat a szárnyon körbefutó, valamint a tokon elhelyezett vasalati elemeket csavarozással rögzítik a profilokban elhelyezkedő acélmerevítéshez. Zárt állapotban ezek a vasalati elemek egymáshoz kapcsolódnak, így egy erős szerkezeti egységet képeznek a nyílászárón belül. Fokozhatjuk a vasalat védelmi szintjét a kapcsolódási pontok kialakításával (pl. gombafejes, kampós), valamint a számuk növelésével. Sőt,  tovább fokozhatjuk a biztonságunkat azzal,  ha a vasalatot kiegészítjük sarokváltóba rejtett elektronikus nyitásérzékelővel is.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!