Tényleg létezett gyilkos delfin?

Gyilkos óriáspókok, darazsak, dinoszauruszok vagy éppen majmok felbukkanása sem ritkaság a filmvásznon. Ebben a formában természetesen ezek a lények a fantázia szüleményei, de az azért kétségkívül igaz, hogy a természetben vannak olyan állatok, amelyek alkalomadtán a tápláléklánc csúcsán álló emberre is veszélyesek lehetnek.

Tilikum valóban létezett

Míg a cápák félelmetes ragadozóként vannak számon tartva, addig a delfinekről sokaknak inkább egy hatalmas, de kedves állat jut az eszébe. A delfináriumokba alapvetően nem azért járnak az emberek, hogy borzongjanak, vagy hogy életveszélyes helyzeteknek tegyék ki magukat, de mint az alábbi példa mutatja, nem árt az óvatosság.

Egy Tilikumként ismertté vált kardszárnyú delfin nevéhez ugyanis három halálos kimenetelű eset is köthető – írja a Keresztlabda Tudástár rovata. Ezen tetteivel világhírű lett, és komoly befolyást gyakorolt a jövőre nézve is, de erről majd később.

Tilikum első gyilkolása 1991-ben történt. Ekkor sajnálatos módon egy diák veszítette életét, a térnerként munkálkodó lány belecsúszott a bálna medencéjébe, ami végzetes következményekkel járt. Nyolc esztendővel később a Floridában található SeaWorld medencéjében egy meztelen férfi holttestére bukkantak, a gyanú szerint ugyancsak Tilly áldozata volt. A 2010-es esztendő minden addigi szörnyűségen túlmutató eseménysort hozott magával, ugyanis a delfin egy show közben rántotta a vízbe a medence szélén álldogáló dolgozót és végzett vele.

Mi lett Tilly sorsa?

A gyilkos delfint a három szörnyű esetet követően is az élményparkban tartották. Nem túl gyakori egyébként, hogy bár ragadozókról van szó, a fókák, delfinek, cápák a természetben nem gyakran támadnak az emberekre. Fogságban azonban másként viselkednek ezek az állatok, és szorongás, depresszió jelei mellett agresszív viselkedést is mutathatnak.

Szabadon engedése fel sem vetődött, aminek oka, hogy a régóta fogságban lévő állatok már nem tudnának alkalmazkodni a vadon léthez. Az állatvédők viszont indítottak egy kampányt az utolsó, legnagyobb sajtóvisszhangot kapó tettét követően. Ennek meg lett az eredménye.

A Blackfish nevű dokumentumfilmnek ugyanis súlyos következményei lettek. A szóban forgó floridai élménypark, a SeaWorld látogatottsága nagyot zuhant. Emiatt az orkatenyésztéssel le is álltak, sőt, a kardszárnyú delfinprogramokat is leállították. Érthető, hogy az ismert események fényében nem volt már kedve az amerikaiaknak ilyen produkcióra ellátogatni, na és persze a dokumentumfilm hatása sem elhanyagolható.

Tilikum 2017 januárjában pusztult el. Az 5700 kilogrammos állat vélhetően 36 esztendős koráig élt. Utolsó napjaiban már nagyon súlyos egészségügyi problémákkal küzdött, többek között egy makacs bakteriális tüdőfertőzés következtében múlt ki.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!