Petite Világ – Döbbenetes tények az alacsony nőkről

Más ruhák, petite size méretezés, speciális öltözködési szabályok az alacsony nők életében. Emellett lehet, hogy a pici termetük egyben a hosszú életük titka? Magyarországon pedig egyfajta mozgalom kezd épülni az ügy körül Janik Anita petite size designer kezdeményezésének köszönhetően.

Janik Anita petite size designer (Forrás: petite.hu)

A legtöbben nem is gondoljuk, hogy az alacsony nőknek milyen kihívásokkal kell szembenézniük a mindennapi életben a született adottságuk, vagyis pici magasságuk miatt a magasabb többséghez képest. Ezek egy része főként az öltözködés során tapasztalható nehézségek. Ugyanúgy a magasan lévő dolgok elérése, vagy az a társadalmi jelenség, hogy nem veszik olyan komolyan az alacsonyabb embereket is ide sorolható. Nézzük miben különbözik az életük és mik az előnyök, vagy épp hátrányok. Illetve milyen lehetőségeik vannak és milyen úttörőnek számító kezdeményezés kezd kibontakozni Magyarországon.

Petite size ruhák az alacsony termetre

Egy alacsony nőn a legtöbb standard méretezésű ruha nagy, hosszú, vagy eláll. Ez azért van, mert a standard méretezésű ruhákat a 163-172 cm közötti nőkre tervezik és a ruházati boltok kínálatának jelentős részét ez teszi ki. Azért, mert a divatipar számára ez a társadalmi többség a legjövedelmezőbb.

Érdekes, hogy ez nem azt jelenti, hogy az alacsonyabbaknak a standard méretezésű ruhák kicsinyített mását kellene viselniük. Ettől sokkal összetettebb, mert a rájuk tervezett úgynevezett petite size (pötit szájz) ruhák számos ponton térnek el a hagyományos, azaz standard méretezésű ruháktól.

Petite stílus, avagy más öltözködési szabályok

Nemcsak a ruhák méretezése különbözik, hanem más öltözködési szabályok is vonatkoznak rájuk, mint a magasabb hölgyekre. Ilyen érdekes különbségek például, hogy a ruháik hossza maximum térd vonalig ajánlott számukra. Díszítésben  pedig elsősorban a függőleges vonalak és apróbb minták javasoltak.

Érdekes, hogy nagyon keveseknek állnak jól a pici magasságon a térd alatti hosszban végződő szoknyák, ruhák, vagy a szintén térd alatt végződő és háromnegyedes nadrágok. Emellett  a keresztbe csíkos, vagy nagy mintákkal készült ruhákkal is érdemes óvatosnak lenniük. Persze ezek mind általános érvényű szabályok, ami természetesen magában hordozza a kivételek lehetőségét.

Segítség, vagy egy gyerek fellépő ha magasan van…

Az öltözködés nehézségei mellet a magasan lévő polcokért, tárgyakért is meg kell küzdeniük, hogy elérjék. Az otthonukban mégcsak segítség lehet egy fellépő, de a tömegközlekedésen a kapaszkodók elérése, vagy a boltok magasan lévő polcainak elérése már sokkal nagyobb megpróbáltatást jelent számukra.

Sztereotípiák és előítéletek gyermekként és felnőttként is

A társadalmi sztereotípiák és előítéletek is mély nyomokat hagyhatnak már egészen kora gyermekkortól. Emlékezzünk csak vissza az iskolai évekre, amikor valaki mindig a tornasor legvégén állt és a többiek előszeretettel csúfolták ki legkisebb társaikat. Ezzel megpecsételve életüket. Ennek köszönhetően aztán könnyen még felnőtt korban is fájó élmények kerülhetnek felszínre a gyermekkori emlékek hatására. Bár felnőttként már lehet, hogy csak elvétve cimkézik, gúnyolják ki szemtől, szembe az alacsonyabbakat, de ennyi is épp elég feltépni a feledésre ítélt sebeket.

Ebből következik, hogy sokukat még felnőtt korban sem vesznek komolyan. Vannak akiket még huszonévesen is gyereknek néznek és elkérik a személyijüket ennek ellenkezőjének a bizonyítására. Kemény küzdelem lehet elfogadni azt, hogy felnőnek, de gyerek méretűek maradnak. Amire aztán akár egy életen át emlékeztet a társadalom hol így, hol úgy, a legváratlanabb élethelyzetekben.

Az alacsony termet a hosszú élet titka?

Egy érdekes tanulmány szerint a világ közel nyolcvan országában 163 cm-alatti azaz  petite size magasságú a női társadalom. Megfigyelhető, hogy számos hosszú élet rekordot megdöntő nő is ezekből az országokból származott. Így feltehetően az alacsonyabb, vagyis petite size nők jó eséllyel tovább élhetnek, ha valóban van összefüggés a magasság és az életkor között.

Petite világ Magyarországon, egy közösségbe tömörülve

Idehaza egy külön közösség bontakozik az alacsony nők támogatásáért. A magyar alacsony nők közösségének kezdeményezése a 155 cm magas Janik Anita petite size designer nevéhez fűződik, aki a téma hazai úttörőjeként 2016-óta kutatja ezt a területet. Az alacsony nőket felkarolva egyedülálló módon állt az ügy élére Magyarországon. Személyes történetében ezt írja oldalán:

“Azt tapasztaltam, hogy velünk senki sem foglalkozik. Kimondhatatlanul zavart ez a helyzet, hogy a társadalom mellett a divatvilág sem vesz minket komolyan. Igazságtalannak éreztem, hisz annyiféleképpen lógunk ki a sorból…. Ezért én azokat képviselem, akik a tornasor legvégén álltak.”

Van remény, úttörő kezdeményezés az alacsony nőkért

Janik Anita az első magyar petite size designer és stílusszakértő és párja Dajkó György 2020-ban egy kifejezetten alacsony nőkre tervezett ruházati márkát alapítottak Petite Anita Janik néven. Ruháik érdekessége az is, hogy a mérettáblázat és a méretjelölés is eltér a hagyományostól. Egyedi mérettáblázat van külön ruhánként és egy “P” betű látható minden méretjelzés után. Ez nemcsak a márkanév kezdőbetűje, hanem a petite size, azaz kis méretezést jelöli náluk.

Hazánkban úgy néz ki van remény a vonzó, nőies megjelenés elérésére akkor is, ha valaki az alacsonyabb nők táborába tartozik. Hisz ezt támogatja az alacsony nők közössége és a fenntarthatóságot is szem előtt tartó első magyar petite size márka is. Valamint külön öltözködési programokkal is segíti a petite size szakértő a Petite világ képviselőit, azaz a magyar alacsony nőket, derül ki oldaláról a petite.hu-ról.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!