Otthon is lehet biztonságosan edzeni

Sokan választják azt a módszert, hogy inkább otthon, a négy fal között edzenek, tornáznak, súlyzóznak vagy végeznek más mozgást. Ennek több oka is lehet: kényelmesebb, nincs a közelben megfelelő konditerem, vagy egyszerűen nem akarják, hogy mások is “bámulják” őket edzés közben. 

Az otthoni edzés népszerűsége egyre jobban növekszik

Még olyanok is belevágnak, akik eddig csak barátkoztak a rendszeres mozgás gondolatával. Az otthoni edzés azonban, amilyen egyszerűnek tűnik, legalább annyi veszélyt is rejthet magában. Ha túlságosan magasra tesszük a mércét már az első alkalommal, vagy nem a megfelelő módszerrel, eszközzel kezdünk bele, abból sajnos könnyedén lehet baleset. Ezért sem árt egy biztosítás megkötése, amivel a váratlan helyzetekre is felkészülhetünk, az ideális ajánlat megtalálásában pedig a Genertel Biztosító is tud segíteni.

Vannak olyan gyakorlatok, amelyeket jobb, ha inkább elkerülünk az otthoni mozgás során. Idetartoznak az úgynevezett pliometrikus gyakorlatok, amelyek a robbanékony erő fejlesztéséért felelős mozdulatsorokat takarnak. Ugrások, guggolásból felszökkenések – nagyon jótékony és remek erőfejlesztő hatásuk van, de az otthoni környezetben történő alkalmazásuk nem biztos, hogy annyira szerencsés. A háztartásban történt balesetek nagy része esések miatt következik be, amit jobb, ha minden alkalommal próbálunk megelőzni. Ezért is van szükség a már korábban említett biztosításra, ami minket és az ingóságainkat is megvédi.

A gumiszalagokat és edzőhevedereket sem éppen ajánlott használni. A saját testsúlyos edzések, funkcionális edzésforma ideális választás otthonra. Vigyázzunk a visszacsapódó gumiszalagokkal és a helytelenül rögzített hevederekkel. Az ajtófélfára erősített húzódzkodó rúd is gyakran okoz problémákat, mivel a gyenge rögzítés hatására pont a legrosszabbkor képes elengedni.

Meg kell tanulni hatékonyan esni

Ez számos sportágban lehet a segítségünkre, de akkor is, ha éppen otthon veszítjük el az egyensúlyunkat. Ha magasról esünk, tárjuk szét a karjainkat, hogy ne a gerincünk, hátunk találkozzon a földdel először, hanem a karunk és a kézfejünk. Billentsük előre a fejünket, a hasunk felé szegezve a tekintetünket.

Ha megbotlunk, megcsúszunk és előreesünk, az alkarunkra érkezve próbáljuk tompítani az ütést. A tenyér éri a talajt ilyenkor, nem pedig a tenyér éle. Az ujjainkat zárjuk össze, a könyökünket oldalirányban széttárva, a kézfejünket az arc elé helyezve kell tartani a karunkat.

Biztos szükség van súlyokra?

Ha csak átmeneti jellegű az otthoni edzés, akkor nem feltétlenül kell egy egész súlyzókészletet beszerezni. Nem javasolt továbbá nagy súlyokkal dolgozni, mivel a négy fal között nem vagyunk olyan védett helyzetben, mint egy edzőteremben, ahol mások azonnal a segítségünkre tudnak lenni. Ha pedig odakint sportolunk, akkor is mindig legyünk elővigyázatosak.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!