Már nagyjából 500 évvel az inkák felbukkanása előtt ismerték az áldozati ajándékok bemutatásának gyakorlatát a bolíviai Titicaca-tóban elterülő Nap-szigetének (Isla del Sol) környékén élő népek.
“Az emberek gyakran az inkákkal hozzák összefüggésbe a Nap-szigetét, mivel az fontos zarándokhely volt számukra, és számos ceremoniális épületet, valamint áldozati ajándékot hagytak hátra a szigeten és annak környékén. A kutatásunk azonban azt mutatja, hogy a Titicaca-tó környékén 500 és 1100 között virágzó Tiahuanaco állam lakói voltak az elsők a régióban, akik értékes tárgyakat ajánlottak fel az istenségeknek” – mondta Jose Capriles, a Pennsylvaniai Állami Egyetem antropológiaprofesszora, aki rámutatott, hogy az inkák csupán a 15. században érkeztek meg a Titicaca területére.
Az Oxfordi Egyetemen dolgozó Christophe Delaere vezette kutatócsoport a Nap-szigetéhez közeli Khoa-zátonynál végzett víz alatti ásatásokat és térképezte fel a zátony területét. Az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) publikált tanulmány szerint a szakemberek különböző áldozati ajándékokat, köztük macska formájú tömjénégetőket, feláldozott fiatal lámák maradványait, aranyból, kagylóból és kőből készült díszeket találtak – írja a Phys.org tudományos-ismeretterjesztő hírportál.
“Ezek a leletek, különösen a pumaformájú tömjénégetők nagy jelentőséggel bírnak, mivel segítenek jobban megérteni az Inka Birodalmat több száz évvel megelőző Tiahuanaco lakóinak rituális szokásait és vallását” – mondta Delaere.
A kutatók úgy vélik, az áldozati ajándékokat kifejezetten arra szánták, hogy elsüllyesszék őket. Capriles szerint a tárgyak mellett talált horgonyok azt sugallják, hogy hajókon tartott rituálék keretében dobták őket a vízbe.
A szakember hozzátette, hogy a Nap-sziget valószínűleg nem csupán a természeti szépségei miatt volt fontos Tiahuanaco lakói számára, hanem azért is, mert az Andok szívében helyezkedik el. “Ez egy stratégiai és rituális szempontból is fontos terület volt” – mutatott rá Capriles.