A 4 legjobb közlekedési mód kisgyerekkel – autó helyett

Kisgyerekekkel közlekedni nem nehéz. Eljutni egyik helyről a másikra, ráadásul időre — na az már viszont kihívás. Aki kisgyermekekkel, totyogóssal vagy akár óvodással sétál, óhatatlanul megtapasztalja azt a látásmódot, amely a gyermekekre jellemző: hogy minden érdekes számukra, legfőképpen a kavics, a bogár, a fűszál és az üvegszilánk. Teljesen érthető, ha egy totyogóssal vagy akár egy nagyobb gyermekkel is az autót választjuk legfőbb közlekedési eszköznek, ha szeretnénk eljutni felnőtt tempóban valahová.

Fotó forrás: unsplash.com

Azonban mivel manapság nagyon sokan választják az autót, különösen a városokban bedugulhat a közlekedés. Nem érdemes mindenhová autóval menni: igazság szerint remekül lehet közlekedni a gyermekekkel kisbiciklivel vagy rollerel is. És még mennyi más lehetőség van! Csak egy kicsivel több időt kell rászánni, egy kicsit lesassulni ebben a rohanó világban.

Ha messzire megyünk

Általában akkor ülünk autóba, amikor szorít az idő, és gyorsan el akarunk jutni valahova. Azonban a kiépített tömegközlekedés vagy a bicikli kiválóan tudja helyettesíteni az autót még gyermekekkel is.

  1. Tömegközlekedés

Városban, nagyvárosban az egyik legpraktikusabb módja a közlekedésnek a tömegközlekedés, még gyermek nélkül is. De a gyermekeknek is érdekes, és meg tudják szokni a buszt, a trolit, a villamost, a vonatot. Fontos persze, hogy figyeljünk a biztonságukra. Babakocsival persze nem egyszerű a lépcsős buszokra, villamosokra, vagy aluljárókra, pláne a mozgólépcsőkkel teli metróra feljutni. Ebben segíthet kisebb gyermekeknél, akár totyogósoknál is a hordozókendő, amelynél az ölünkben vagy a hátunkon hordozzuk a gyermeket, így a lépcsős helyzetek nem okoznak nehézséget.

  1. Bicikli

Ha nem megyünk nagyon messzire, és egyszerre egy kisgyermekkel vagyunk, opció lehet a biciklin való szállítás is. Többféle biciklire szerelhető gyermekülés van, amelyben másfél éves kortól (amikor már stabilan tud ülni) akár 6-7 éves korig tudjuk a hátunk mögött szállítani a gyermeket. A biztonságra itt is ügyeljünk: mi magunk is stabilan tudjunk közlekedni biciklivel, és mindenki hordjon megfelelő sisakot a fej védelme érdekében. Több gyermeket szélesebb utakon utánfutó kocsiban is tudunk vinni.

Ha közelre megyünk, de időre

Legalább négy legyet ütünk egy csapásra, ha a kisgyermek számára beszerzünk egy saját, lábbal irányítható közlekedési eszközt. Egyrészt: a kisgyermekeknek természetes szükségletük, hogy maguk irányíthassák a dolgokat, és egy nyuszimotor, egy kismotor, egy futóbicikli vagy egy sima vagy egy Scoot and Ride roller megadja ezt a lehetőséget neki. Ráadásul az egyensúlyérzékét és a motorikus képességeit is fejleszti menet közben.

A szülőknek fontos szempont, hogy a gyermekeik megtanuljanak biztonságosan közlekedni városi környezetben is, szép lassan, fokozatosan — de emellett az is, hogy időre odaérjenek akár az óvodába, akár a boltba.

  1. Kisbicikli, futóbicikli

A kismotor és a futóbicikli lábbal hajtható, stabil jármű. Nem állítjuk, hogy a gyermek sosem borul fel vele, azt viszont igen, hogy kiváló eszköz az egyensúly fejlesztésére, és a kicsik szabadságérzésének biztosításra. Valamint, és a szülőknek talán ez az első, a gyors haladásra. Bár a gyermek nem érzékeli még az időt, a szülőt sokszor szorítja, és ebből adódhatnak feszültségek. Számoljunk bőven időt, amikor kisgyermekkel időre megyünk valahová!

Fontos a közlekedés biztonság. Mint minden olyan eszköznél, amelynél a gyermek a saját gyalogtempójánál gyorsabban megy, nagyon fontos az ő szintjén megbeszélni vele, hogy a járda szélén minden esetben álljon meg. Még nem szükséges megtanulnia a KRESZt, elég, ha ezzel a legfontosabb szabállyal tisztában van: az úttesten nem közlekedünk, a járda szélén megállunk.

Ez a gyermekeknek menni szokott, és amennyiben ez az alapszabály megvan, s a kicsi megbízhatóan betartja (bízzunk benne!), onnantól sokkal tovább tudnak közlekedni egy-egy séta során, mint gyalog tennék. Természetesen ebben is elfáradnak egy idő után, érdemes türelemmel lenni irántuk, és készenlétben állni. Különösen a kisebbek esetén fordul elő gyakorta, hogy esetleg nekünk kell majd hazafelé vinni nemcsak a kisbiciklit, de a fáradt gyermeket is. De ha előre felkészülünk erre, akkor talán könnyebb veszekedés nélkül megtenni.

  1. Roller

A roller másfajta egyensúlyérzéket kíván, mint a lábbal való biciklizés, hiszen máshol van a járműn a súlyelosztás. Ezért általában nagyobb gyermekek szeretik a rollert. Fontos itt az is, hogy mindkét lábát használja lökésre, hogy ne féloldalasan szokja meg a roller használatát. Ha viszont már ügyesen közlekedik vele, az számára is nagy sikerélmény, és bár nincs tudatában, a rollerezés használata során nagyon sokat fejlődik az egyensúlyérzéke és a finommotorikus képességei is.

A legtöbb roller összecsukható, így könnyen lehet szállítani kézben is, amikor tömegközlekedésre szállunk, vagy elfáradt a gyermekünk. Persze a bukósisak itt is fontos szempont, hiszen akármilyen ügyes, mindig történhetnek balesetek.

Közlekedés babákkal

Babakocsi

Kisbabáknál a babakocsi használata a legelterjedtebb megoldás. Előnye, hogy a babán kívül még sok egyéb holmit is el tudunk vele vinni. Ez lesz a hátránya ugyanakkor, amikor lépcsőn szeretnénk feljutni vele, és alacsonypadlós járatok kivételével nagyon nehéz a tömegközlekedésen használni. Azonban egy rövid sétára vagy bevásárlásra ideális.

Hordozókendő

A hordozókendő használata nagyban megkönnyíti az anyák dolgát, különösen, míg a baba vagy a totyogós kicsi, és sokat igényli az anya testközelségét. Aki megszokta a csatos vagy a kötős hordozókendő használatát, akár otthon is tudja használni, míg a házimunkát végzi. A tömegközlekedésen pedig sokkal jobban használható, mint a babakocsi, igaz, cipekedni pont nem nagyon lehet vele, mert a legtöbbet az anyák a háton hordozzák a gyermeküket – hét kilogramm fölött ugyanis már nem lehet ölben, elöl elbírni a gyermeket.

Amelyik anya-gyermek páros hozzászokott a hordozókendőhöz, az később is hasznát veszi, amikor a gyermek elfárad, nem ölben, hanem háton tud kapaszkodni biztonságosan, még akár óvodás korban is.

Ha ráérünk sétálni

Igazság szerint a legjobb a gyermek tempójában sétálni. Érthető, hogy a felnőttek nem nagyon érnek rá csak úgy sétálni, és felfedezni a világot, de a gyermeknek szüksége van arra, hogy minden harmadik lépésnél megálljon, mert észrevett valamit. Időnként ezt is érdemes megadni neki, sietség nélkül csak úgy andalogni, és hagyni, hogy felfedezze a világot (s mindeközben megtanítani arra, hogy mi az, amit az ember semmiképp nem vesz a szájába).

Bár nagy lehet a kísértés, ne nyomkodjuk ilyenkor a telefont. Csodálkozzunk rá a gyermekünkre, ahogy rácsodálkozik a világra, és ez az összhang megtérül a kettőnk kapcsolatában később is. Legyünk képesek lelassulni egy gyermek tempójára!

+1 extra: kisszekér

Gyerekkorunk, sőt, talán a szüleink gyerekkorának a divatja a kisszekér, amely különösen rövidebb távon, például strandra lemenetelkor lehet érdekes. A gyermekeknek izgalmas és szokatlan szórakozás, a felnőtteknek egy eszköz, amelyben egyéb holmikat is tudnak cipelni. Akár régi, akár modern fajtát válasszunk, különösen nyaraláskor jól jöhet egy ilyen extra “jármű”.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!