Fejüknél összenőtt sziámi ikreket választ szét egy magyar orvoscsoport

Szeptemberben végezheti el egy fejüknél összenőtt bangladesi sziámi ikerpár végső szétválasztását egy magyar orvoscsoport. Február végén az ikrek már átestek egy ötórás műtéten, akkor az agyi szállítóér-hálózatát választotta szét a három magyar orvosból álló csapat a bangladesi Dakkában – mondta el Dr. Pataki Gergely plasztikai sebész, a csapat egyik tagja. A szakember kiemelte: egyedülálló módon választották szét a koponyájuknál összenőtt ikerpár agyi ereit, ami alapot adhat arra, hogy ezentúl ezt az eljárást használják a világon.

A magyar sebészek – Dr. Pataki Gergely mellett Dr. Hudák István és Dr. Csókay András – endovaszkuláris úton (a vénák felőli agyi megközelítést alkalmazva) választották szét az ereket. A plasztikai helyreállító sebészeti missziókat szervező Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítvány három orvosa már évek óta lát el betegeket Bangladesben, így került hozzájuk a ritka és bonyolult orvosi eset.

Forrás: Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítvány

Pataki Gergely az M1 műsorában elmondta, hogy 2,5-3 millió szülésből csupán egy sziámi iker, s ezeknek a hat százaléka a fejüknél összenőtt. A bangladesi Dakkában február 28-án elvégzett műtét bonyolultságát jelzi az is, hogy több külföldi szakember nem vállalta a beavatkozást. A mostani, első műtét után – a tavasz közepén vagy végén – szövettágítókat építenek majd az ikrek koponyája köré, míg a végső szétválasztásra szeptemberben kerülhet sor.

Hudák István, a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ főorvosa, a sikeres beavatkozást vezető szakember azt mondta, rendkívül magas volt a kockázat, de az új eljárás a jövőben könnyítheti az ilyen típusú műtétek elvégzését. A gyerekek egyébként – a betegségük ellenére – jó állapotban voltak a műtét előtt; az agyuk és az artériarendszerük külön fejlődött, míg a vénarendszer közös volt. Ez utóbbit kellett szétválasztaniuk a magyar orvosoknak a már említett endovaszkuláris úton.

Forrás: Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítvány


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!