Hogyan használd a Facebook Debuggert?

Ahhoz, hogy a keresőmotorok megtaláljanak egy weboldalt vagy blogbejegyzést, nem elég a tartalmat legyártani, számos formai és egyéb követelménynek kell megfelelni. Oda kell figyelni a címsorokra, a tartalom strukturálására, sőt még a képaláírásokra is.

A Facebook Debugger egy hasznos eszköz ahhoz, hogy néhány követelménynek való megfelelést leellenőrizzünk, ezt mutatjuk meg ebben az írásban.

Fontos tartalmi elemek a weboldalon

A meta tagek kiemelkedő fontosságúak SEO szempontból. A meta title-nek, a weboldal címének néhány szóban kell tartalmaznia, mit fog találni a látogató az oldalon. A meta leírás (meta description) röviden megmutatja, miről szól az adott oldal, ez a Google találati listában is megjelenik. Mind a címnek, mind a leírásnak lényegretörőnek, relevánsnak, figyelemfelkeltőnek kell lennie. Tartalmaznia kell a kulcsszavakat, amelyekre keresnek a látogatók. A leírásba ne másoljuk be a bejegyzés első sorát, mert a keresőrobot tudni fogja, hogy ez egy másolt tartalom. Mindig töltsük ki a meta adatokat, megéri a ráfordított időt!

Az Open Graph adatok alá a poszt címét, leírását és a képet soroljuk. Ezek a Facebook által igényelt formában tartalmazzák az adatokat, de más közösségi médiáknál is léteznek hasonló tag-ek. Az Open Graph adatok esetében is célszerű szem előtt tartani, hogy tartalmazza a fő kulcsszót. 

Összegezve tehát a meta adatok felelnek azért, hogy a weblap helyesen jelenjen meg a Google-ben, az Open Graph pedig a Facebook megjelenésért felel. Többet is megtudhatsz a meta adatokról, ha felkeresed a WPKurzus weboldalát.

A Facebook Debugger használata

A szükséges adatok megadása után a Facebook Debuggerrel ellenőrizhetjük az oldalt. A Debuggert eredetileg fejlesztőknek szánták. Fő feladata, hogy tesztelni lehessen az Open Graph és meta adatokat.

Sokszor előfordul, hogy felteszünk valamilyen tartalmat a Facebookra, és természetesen ezzel együtt átkerül a cím, a leírás és a képek, de később rájövünk, hogy valamelyiken, például az egyik képen, módosítani kellene. Ki is cseréljük a képet, a Facebook poszt mégsem frissül. Ilyenkor jó szolgálatot tesz a Debugger, ahová csak be kell tenni a linket, és utána már a frissült tartalom fog megjelenni a Facebookon is. 

Ha nem módosítunk semmit, akkor is érdemes a Debuggert használni annak ellenőrzésére, hogy megosztáskor is helyes információk jelennek-e meg. Egy URL bemásolása a Debuggerbe mindössze néhány másodperc, ez bőven megtérül, mivel sok későbbi bosszúságot meg lehet vele spórolni. Tehát ha: a Debuggerbe bemásoljuk az ellenőrizendő URL címet, akkor valós információnk lesz arról, mit lát az oldalunkból a platform.

Amennyiben a Debuggerbe való másolás után sem vagyunk elégedettek a kapott eredménnyel, a Scrape again gomb megnyomásával kikényszeríthetjük, hogy a Facebook újra megvizsgálja az oldalunkat. Ha ezzel sem sikerül elérni a kívánt kinézetet, akkor más lesz a hiba.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!