Autópálya-matricák Szlovákiában

Északi szomszédaink meglátogatása esetén, de abban az esetben is, ha csak átutazunk rajtuk, érdemes tájékozódni arról, hogy melyik útszakaszok díjkötelesek. Nem csak az a fontos, hogy elkerüljük a büntetést, de az is, hogy ne vegyünk feleslegesen olyan matricát, amire nem lesz szükségünk.

Melyik autópálya- és autóútszakaszok díjkötelesek?

A szlovák törvény azt határozza meg, hogy mely utak használhatóak kizárólag matricával. Ezek a szakaszok közúti jelzésekkel vannak ellátva, így ha az ember ismeri ezeket, akkor tudja, hogy hova hajthat fel.

Jelenleg a D1, D2, D3 és D4 jelzéssel ellátott autópályák, illetve R1, R2 R4 és R6 jelölésű autóutak esetében kell fizetni a használatért. Országszerte ez nagyjából 622 kilométernyi aszfaltot fed le.

A határ átlépése előtt érdemes megnézni egy térképen, hogy a tervezett útvonal érint-e ilyen utakat, illetve azt, hogy érdemes vagy célszerű-e ezeket elkerülni.

Díjkötelezettség jármű függvényében

Szlovákiában csak bizonyos gépjármű-kategóriák esetében kell útdíjjal számolni. A fizetős utakon a 3,5 tonna össztömeg alatti, két nyomvonalú gépjárművek vagy járműszerelvények esetében kell matrica.

Emellett, attól függetlenül, hogy mekkora az össztömeg, az M1-es kategóriába tartozó, két nyomvonalú járművek, illetve, szintén az össztömegtől függetlenül az M1 vagy N1 műszaki kategóriájú, két nyomvonalú gépjárműszerelvények szintén díjkötelesek.

Ha az O1 vagy O2 kategóriájú pótkocsi össztömege M1 vagy N1 gépjárművel együttesen meghaladja a 3,5 tonnát, akkor arra külön matrica kell.

Mindez azt jelenti, hogy a legtöbb családi vagy nyaralásra bérelt autó számára be kell szerezni egy matricát, de mindenképpen érdemes biztosra menni, és személyesen meggyőződni erről.

Matricatípusok

A szlovák matricarendszer nem egyezik meg azzal, ami jelenleg itthon érvényben van. Ugyan van némi átfedés, például időszakos matricák érvényességi idejében, de náluk nincs megyei bontás.

Szlovákiában kizárólag e-matrica létezik, tehát csakis elektromos formában tudjuk megvásárolni. Érvényességi ideje minimum 10 nap, de vásárolhatunk 30 napos, 365 napos, illetve éves verziót is.

A két utóbbi között az a különbség, hogy míg a 365 napos egy évre szól a megvásárlás idejétől számítva, addig az éves mindig a következő naptári év január 31-éig érvényes, függetlenül a megvásárlás idejétől.

Szintén nagyon fontos észben tartani, hogy ha felhajtunk egy díjköteles útszakaszra, már akkor rendelkeznünk kell e-matricával, érdemes tehát időben beszerezni.

A vásárláshoz előírt adatok megegyeznek az itthoniakkal, tehát szükséged lesz a kategóriára, rendszámra, nyilvántartó országra, egy e-mail-címre, illetve a matrica típusára és érvényességének kezdetére. A kapott bizonylatot pedig minden esetben őrizd meg, hiszen csak ezzel tudod igazolni a vásárlást, ha valami gond lenne.


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!


Ha érdekesnek találod a cikket,
oszd meg ismerőseiddel is!